Pera Eğitimden doğa ve çevre temalı yaz atölyeleri

Pera Eğitim Yaz Atölyeleri farklı yaş gruplarına (4-6, 7-12, 13-17 yaş) hem keyifli hem de öğretici bir program sunuyor. 4-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek atölyeler Pera Müzesi Çiftdüşün: Çiftgörü ve José Sancho sergilerinden esinlenerek doğa ve kitap temalarına odaklanıyor.

4-6 yaş grubu hayvanlar ve doğayla iç içe

Kosta Rikalı sanatçı José Sancho’nun hayvanlar ve doğayla olan ilişkisini keşfe çıkan çocuklar “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi kapsamında sanatçıların çarpıcı eserlerinden yola çıkarak farklı teknikleri öğrenme fırsatı bulacak.

Kağıt Tabaklarla Akvaryum atölyesinde heykeltıraş José Sancho’nun deniz kıyısında geçirdiği çocukluğu, balık sürülerinin kusursuz düzeni ve kıvrımlı hareketlerinin sanatçının görsel hafızasına nasıl kazındığı hakkında sohbet edilecek. Ardından “Küçük Kara Balık Sürüsü” adlı eserinden esinlenerek kağıt tabaklarla akvaryumlar tasarlanacak. 4-6 yaş grubuna özel düzenlenecek Kağıt Tabaklarla Akvaryum atölyesi 5 Temmuz Çarşamba ve 11 Temmuz Salı günleri 11.00-13.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Sanatçı Tracy Emin ve Gavin Turk’ün “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisindeki neon eserlerinden yola çıkan Neon Harfler atölyesinde, çocuklar neon sanat eserleri hakkında bilgi edindikten sonra kendi eserlerini yaratacak. İki aşamalı olarak gerçekleşecek atölyede, ilk aşamada yün bir boyama aleti olarak kullanılacak ve neon akrilik boya yardımıyla çocuklar hayallerindeki dünyayı resmedecek. İkinci bölümde, dokuma yöntemiyle çocukların isimlerinin baş harfleri rengarenk yünler kullanılarak boyanacak. Atölye 8 Temmuz Cumartesi günü 11.00-13.00 ve 16 Temmuz Pazar günü 12.30-14.30 saatleri arasında düzenleniyor.

7-12 yaş grubu doğaya bakış ve geridönüşüm sanıtı

Kosta Rikalı heykeltıraş José Sancho’nun 2010 yılında yaptığı “Küçük Balık Sürüsü” adlı heykeline öykünen Bir Sürü Balık atölyesinde, teller kullanılarak çeşit çeşit balıklar yapılacak. 8 Temmuz Cumartesi günü 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyede katılımcılar, bir yandan tele şekil verip, farklı formlarda balıklar üretirken, bir yandan da Sancho’nun doğaya bakış açısı ve işlerindeki doğa vurgusu üzerine sohbet edecek.

José Sancho sergisinden esinlenen Rüzgar Çanları atölyesi, yenilenebilir enerjinin öneminden bahsediyor ve rüzgar enerjisi hakkında bilgi veriliyor. 9 Temmuz, Pazar günü 15.00-17.00 saatleri arasında gazoz kapaklarıyla bir rüzgar çanı tasarlanacak atölyede çocuklar, hem geri dönüşümün önemi konusunda bilinçleniyor, hem de yaratıcılığını konuşturuyor.

Sihirli Mürekkep: Çin Sanatı atölyesinde, tümüyle doğaya dönük çalışan Çinli ressamların tekniğiyle törene hazırlanır gibi, fırçalar seçilip mürekkep hazırlanıyor ve katılımcılar kağıt üzerine kendi imzalarını tasarlıyor. 14 Temmuz Cuma günü 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyede çocuklar, basit kaligrafi methodu ve mürekkeple daldırma tekniğini öğrenerek doğa resimleri yapıyor.

Atölyelerin sonunda çocukların yarattıkları nesnelerden bir seçki Pera Eğitim Atölyesi’nde, Ağustos – Eylül ayları arasında sergilenecek.

Daha fazla bilgi ve kayıt için: www.peramuzesi.org.tr

CEVAP VER