Şanslı doğmak, zenginlik ve dayanışma ruhu

Şanslı doğmak nedir? Hangisi daha büyük şans? İstediklerini kolaylıkla satın alabileceğin zengin bir aileye doğmak mı? Hedefe ulaşmak için birlikte çalışmayı ve dayanışmayı öğrendiğin bir aileye doğmak mı?

Şanslı doğmak

“Gen Bencil” midir?

2018 yılını “Dayanışma ve Oluş” yılı ilan ettim. 🙂

Bencillik meselesi üzerine düşünürken, taaa 2000 yılında şunları yazmışım….

biz’cil

en ben’cil olan,
sesliyorsa sen’i.

en sen’cil olan,
sesler mi ben’i?

biz’cil;
sesin ses ile koklaştığı bir kuzey kutbu’dur belki.

* * * * * * * * * *

“Gen Bencildir” kitabının son cümlesinde Richard Dawkins şöyle diyor:

“Dünya üzerinde yalnızca biz insanlar, bencil genlerin zorbalığına karşı başkaldırabiliyoruz.”

Belki de bir daha hiç görmeyeceğimiz insanlara yardım ediyoruz. Yanmakta olan binadan bir insanı kurtarmak için alevlerin içine dalıyoruz. İşte buna benzer “tuhaf” insan davranışları, genlerin bencilliğine meydan okuyor.

Hayatta kalmak için aslında belki de bir “Gen Dayanışması” söz konusu…

En büyük zenginlik: Dayanışma

30 Aralık 2017 günü, İzmir Çeşme’de bir grup “tuhaf insan” birlikteyiz… Birarada iken “dayanışma, güven, kabul, birlik, aile sıcaklığı” duygularımız yoğunlaşıyor.

Birlikte bir film izliyoruz: Muhteşem Showman…

Şanslı doğmak
Muhteşem Showman filminden bir sahne.

“Muhteşem Showman” filmi gerçek bir yaşam öyküsünü anlatıyor.

P. T. Barnum, 1841 yılında hayali için yola çıkıyor… “İnsan kendi tasarladığı düş dünyasında yaşayabilir.” diyerek eşi ile birlikte tarihin ilk “Tuhaflıklar Müzesi” ve sirkini kuruyor.

Dünyanın farklı yerlerinde gizlenerek ve varlıklarından utanarak yaşayan “tuhaf” insanları biraraya getiriyor. Sirkte onlara “güvenilir” ve “oldukları gibi kabul gördükleri” bir yuva sunuyor.

Bu yuva sayesinde “utanç” duygusu yerini “kabul ve güven” duygusuna bırakıyor. Kendini olduğu gibi kabul eden ve yuvada olduğu gibi kabul gören bu tuhaf kişiler, “dayanışma” duygusunun da gücüyle dış dünyadan alay yerine, alkış ve hayranlık almaya başlıyorlar.

Hiçbirşey tesadüf değil… Dikkatinizi yönelttiğiniz yer, size çiçeklerle geliyor…

“2018 Dayanışma Yılı” ilan ettikten kısa bir süre sonra izlediğim bu filmin verdiği mesaj: Yaşamda en önemli zenginlik “dayanışma ve dostluk”

Çocuklarımız “dayanışma ruhu” ile üretmenin değerini bilerek, daha iyi bir dünyayı birlikte yaratacaklar.

Hoş geldin 2018… 🙂

PAYLAŞ
Önceki İçerikYarıyıl Tatili Çocuk Kampı: Bütünün Parçası Olmak
Sonraki İçerikOrganik Bebek Giyim için LC Waikiki Koleksiyonu
Aslı Dede
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER