Sömestr tatili için Analı Kuzulu ve Goluri Karadeniz Yarıyıl Kampı

Sömestr tatili için ailecek Karadeniz’i keşfetmek isteyenlere Analı Kuzulu Oluşumu ve Goluri farklı bir kamp sunuyor. Ekoloji, doğa kültürü, geleneksel yaşam bilgisi ve açık hava etkinlikleri sizi bekliyor.

Sömestr tatili

Doğa ile ilişkisini felsefi bir çerçeveye oturtmayı ve bunu aktarmayı ilke edinmiş iki yapı Goluri ve Analı Kuzulu Oluşumu. Çevreye saygılı, birbiri ile uyumlu büyük iki aileden oluşuyor.

Analı Kuzulu Oluşumu, bugüne kadar farklı coğrafyalarda hep yaz kampları yaptı. Goluri ise  daha büyük bir deneyim sürecinden geliyor. Yıllarca Karadeniz coğrafyasında alternatif festivaller, etkinlikler ve atölyeler düzenledi.

“Aslında bir süredir hem Goluri hem de Analı Kuzulu Oluşumu için kış kampı talepleri vardı. Birbirimizi bulmayı bekledik.” diyor kampın kurucuları.

Sömestr tatili için iki farklı kamp dönemi

Uzun yıllar doğu Karadeniz’de ekoloji, doğa kültürü, geleneksel yaşam pratikleri gibi konularda araştırmalar yapmış, koruma ve iyileştirme projeleri gerçekleştirmiş olan Goluri ile Analı Kuzulu Oluşumu, 2019 yarıyıl tatili için iki farklı dönemde kış kampı yapıyor.

  • Birinci Dönem: 21 Ocak – 25 Ocak 2019
  • İkinci Dönem: 28 Ocak – 1 Şubat 2019

Konaklama, Fırtına Deresi’nin hemen yanında Lazca “Çiçekli Bahçe” anlamına gelen Livadi Konaklama Tesisleri’nde olacak. Birbirine komşu minik evlerde konaklanıp, ortak alanda şömine başında buluşulacak.

Sömestr tatili

Yaylalı Goluri yöresel bilgileri paylaşıyor

Goluri Lazca “Yaylalı” anlamına geliyor. Goluri, yörede geçen yıllar boyunca geleneksel hayatın temel taşlarını oluşturan kadim yaşam bilgisin kayıt altına almaya devam ediyor.

Doğa ile güçlü bağlar kuran, insanı doğanın bütününden farklı ve ayrıcalıklı görmeyen, doğayı anlayan ve işleyişine saygı duyan insanların yaşam pratiklerine, aynı zamanda doğadan kopuşuna da tanıklık eden Goluri için söylenecek çok söz birikti. Biriken sözlerini geziler, okullar, kamplar yoluyla paylaşıyor.

Analı Kuzulu anneler ve çocuklar için farklı deneyimler sunuyor

Analı Kuzulu Oluşumu; çevreye saygılı, gıdasına sahip çıkan, Türkiye’nin ve dünyanın gelişiminden haberdar, vizyon sahibi annelerin ve kuzularının ile bir arada olduğu kamplar ve organizasyonlar düzenliyor. Çemberler yapıyor, bez çantalar dağıtıyor, küresel ısınma ve gıda güvenliği üzerine sohbetler ediyor. Analı Kuzulu’nun da söyleyecek sözü birikiyor, zenginleşiyor.

Goluri ve Analı Kuzulu Oluşumu; dedelerden, ninelerden, dağlardan, derelerden, bin bir türlü canlıdan emanet alınan bilgileri ve hikâyeleri insanlara birlikte aktarmak istiyor.

Analı Kuzulu ve Goluri Karadeniz Yarıyıl Kampı

Analı Kuzulu ve Goluri Karadeniz Yarıyıl Kampı için zengin bir program oluşturulmuş.

“Karadeniz coğrafyasının zenginliği ve yüreklerimizdeki keyifli zaman geçirme isteği ile yepyeni dostluklar kuracağımıza inanıyoruz.” diye ifade ediyorlar duygularını. 🙂 Ve şöyle devam ediyorlar kampı anlatmaya:

“Elbette coğrafyanın zenginliğini aktarmak istiyoruz. Ama tek derdimiz bu değil. Doğanın tüm unsurları ile uyum içinde yaşamış yerli halkların yaşam öykülerini anneler ve kuzuları ile paylaşmak, bir çemberin etrafında ve aynı sofrada oturup yediğimiz yemeğin tadına varmak istiyoruz. Masallar anlatmak, yeni kelimeler öğretmek, yepyeni insanlarla tanışmak.

Hepimizin birbirimizden öğreneceği ne kadar çok şey var. Bunu deneyimlemek ise tek derdimiz.

Dağların, derelerin anlattıklarını yanımızda götürmenin ve her daim canlı kalacak dostluklar kurmanın tadı ile geçecek kamplarımız.”

Daha fazla bilgi için: 

Analı Kuzulu Oluşumu: www.analikuzulu.com
Goluri: www.goluri.com.tr
Instagram: analikuzuluhalleri – goluri_
Facebook: Analı Kuzulu – Goluri

CEVAP VER