Su Kaşifi ekipleri bu yıl da su sorunu için çalıştı

Su Kaşifi, farklı ülkelerinden 8-14 yaş arası öğrencileri “su-dolu” dünyamızı kurtarma misyonu üstlenmeleri için destekliyor. 11 ülkede bütünüyle fonlanan ve desteklenen program tüm okulların katılımına açık ve ücretsiz.

Su kaşifi

Eğlenceli, ilham verici ve eğitici Su Kaşifi programı, öğrencileri okullarındaki ve toplumlarındaki su sorunlarının çözümü için birlikte eyleme geçmeye yönlendiriyor.

En iyi Su Kaşifi ekipleri, ülkelerini Londra’daki Uluslararası Kutlama Etkinliği’nde temsil ediyor.

Su Kaşifi Programı ile çocuklar neler kazanıyor?

Program kapsamında çocuklar kilit su meseleleri hakkında su esaslı etkinliklere katılıyor, dünyanın dört bir yanındaki diğer öğrencilerle işbirliği yapıyor, geniş katılımlı su festivalleri düzenlenmesinde görev alıyor, aktarılabilir bilgi ve beceri değerlerini geliştiriyor.

3 yılda 2.500 Su Kaşifi görev aldı

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı tarafından 3 yıldır yürütülen, öğrencilerin su tasarrufu ve suya erişim gibi konularda liderlik yapmalarını sağlıyor. Bu yıla kadar Türkiye’nin birçok şehrinden yaklaşık 2.500 öğrenci “Su Kaşifi” olarak kendilerinde, okullarında, ailelerinde ve çevrelerinde su bilinci oluşturmayı başardılar.

Su Festivalleri sonrasında ülke finalistleri belli oldu

Çalışmaları ile en başarılı seçilen 16 okulda Su Festivalleri düzenlendi. Su Festivallerinin ardından, Balıkesir’den Burhaniye Bilim Sanat Merkezi, Tekirdağ’dan Güngörmez İlkokulu, Kocaeli’den Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu, İzmir’den Muzaffer Taşdemir İlkokulu, İstanbul’dan Mahmut Erseven İlkokulu ve Ulus Özel Musevi Okullarının ekipleri ülke finalisti olarak seçildi.

15 Haziran 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Su Kaşifi Ülke Finali kapsamında, finalist ekip temsilcileri jüri karşısında sunumlarını yaptılar ve program boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaları görseller ve materyaller eşliğinde anlattılar.

Bu yılın ülke birincisi Kocaeli Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu

Jürinin değerlendirmesi sonucunda programın üçüncü yıl ülke birincisi Kocaeli’den Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu Umutsu Su Kaşifleri oldu.

Su Kaşifi Ödülleri

Ülke finali jüri değerlendirmesi sonucu; Mahmut Erseven ilkokulu Yaratıcılık ödülü, Burhaniye BİLSEM Ulaşılan Kitle, Ulus Musevi Okulları Öğrenci Liderliği, Güngörmez İlkokulu Davranış Değişikliği, Muzaffer Taşdemir İlkokulu Değerler ödülüne hak kazandı.

Jüride; Ekoiq Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Genel Koordinatörü Cansu Gedik, HSBC Türkiye Medya İlişkileri Kıdemli Yöneticisi Defne Bali, 2016 Su Kaşifi Uluslararası Birincisi Ekip Lideri Duygu Banu Sipahi, UNDP Türkiye İletişim Müdürü Faik Uyanık, WWF Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Kaynak Geliştirme Müdürü Neyran Akyıldız, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Kurucu Direktörü Serra Titiz ve ÇEKÜL Vakfı Genel Müdürü Yeşim Dizdaroğlu yer aldı.

Su Kaşifi programı hakkında daha fazla bilgi için: www.sukasifi.org

CEVAP VER