Böceklerden korunmanın ve böcek ısırmasında iltihaplanmayı önlemenin doğal yolları

Böcek sokmasında önce kaşıntı olur ve sonrasında kişinin hassasiyetine göre iltihaplanma da olabilir.

Böcek ısırmasında iltihaplanmayı önlemek için neler yapabiliriz?

İltihaplanmayı önlemek için kızdırılmış balmumunu ısırılan bölgeye damlatabiliriz.

Killi toprak varsa, lapa kıvamına getirilip bastırılabilir. Bunu daha da antibakteriyal hale getirmek için killi toprak içine bir damla eterik nane yağı karıştırabiliriz.

Maydanoz ince ince kıyılarak pamuk bir bez içinde ısırılan bölge üzerine kompres uygulanabilir.

Kendi salgılarımız bizim için şifalıdır. Kendi tükürüğümüz bizim için panzehir özelliği taşır. Kendi tükürüğümüzü de kullanabiliriz.

Arı sokması, sinek ve böcek ısırması veya ayakkabı vurması, ayağımızın taşa vurması ile yaralanması durumlarında sinirli ot veya yara otu diye bilinen bir bitkiyi taze olarak kullanabiliriz. Ezilerek sorunlu bölgeye uygulayabiliriz. Bir havanda ezebiliriz veya ağzımızda tükürüğümüzle ezebiliriz. Bu alerjik durumları da önleyen bir tedavi şeklidir.

Ferahlık verici, iltihabı dindirici olarak oğulotu veya melisa kullanılabilir.

Sadece arı sokması, böcek ısırması ve her türlü ısınma reaksiyonu gösteren durumlarda sirkemsi özelliğe sahip lor peyniri kullanılabilir.

Böcek ısırmasından ve arı sokmasından hangi doğal yöntemlerle korunabiliriz?

Yaz döneminde sinekler, böcekler neye ve niye gelirler? Bildiğimiz gibi arılar renkli çiçeklerden polen, bitki nektarı toplamak için çalışırlar. Renkli giysiler giyersek, arıları ve sinekleri çekeriz. Yazın sadece güneş ısınlarını geri yansıtmak için değil, aynı zamanda arıları sinekleri böcekleri kendimize çekmemek için de beyaz, krem, gri gibi açık renkli giysiler tercih etmeliyiz.

İnce, kol ve bacak boyu uzun giysiler de korunmak için bize yardımcı olur.

Itırotu ovalanarak yaprak ile birlikte suyunu krem sürer gibi sürersek bunun kokusunu sinekler ve böcekleri sevmezler.

Böcekler alkol kokusunu sevmezler, kaçarlar.

Yüzümüze ve bütün vücudumuza sürebileceğimiz doğal bir yağ karışımı tarifimiz de var. 500 ml’lik hakiki zeytinyağına 5 damla karanfil yağı veya lavanta karıştırarak kullanabiliriz. Bu karışım da günboyu bizi sineklerden ve böceklerden koruyabilir.

Doğal Tıp Uzmanı ve Sağlıklı Yaşam Danışmanı Şaduman Karaca ile Haziran 2012’de radyoda “böceklerden korunmak ve böcek ısırmasında iltihaplanmayı önlemek için doğal yöntemler” konusunda sohbet ettik. Radyo kaydını dinlemek için Oynatıcı/Player butonuna tıklayın.

CEVAP VER