Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik SİE Konuşmaları

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Konuşmaları Ankara’da devam ediyor. Türkiye’de çocuk yetiştirmek alt başlığı ile hazırlanan etkinliğin ikincisi 24 Kasım’da Başkent Üniversitesi’nde gerçekleşiyor.

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik

Araştırmacı yazar Gülüş Türkmen’in “Annelik Haritası” kitabında önerdiği “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramı, başka ülkelerin ve zamanların doğrularını Türk ailesinin yapısına uydurmaya çalışmak yerine, her kültürün kendi güçlü ve zayıf yönlerine uygun mesajların vurgulanmasını amaçlıyor.

Geçtiğimiz yıl ilki yapılan etkinlikte uzmanlar ve anneler “Temel Argümanlar” başlığı altında güncel ve evrensel söylemleri irdelemişti. Prodüksiyonunu Kanal B’nin yaptığı Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Konuşmaları – SİE videoları YouTube’da da paylaşılmıştı.

SİE kapsamında bu yıl da farklı isimlerle “Türkiye’de Çocuk Yetiştirmek” başlığı altında kendi kültürümüzün güçlü yönleri ve ihtiyaçları üzerinde duran konuşmalar hazırlandı.

24 Kasım Cumartesi günü Başkent Üniversitesi, “Bu çağa, bu topraklara ve bu kültürün aile yapısına yönelik bir felsefe” ortaya çıkarmayı amaçlayan “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Konuşmaları”na ikinci kez ev sahipliği yapıyor.

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik deyince ne anlayalım?

Gülüş Türkmen’in yazdığı “Annelik Haritası” kitabının bir bölümünün adı “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” Daha önce bir röportajımızda bunun alamını sorduğumuzda bize şöyle cevap vermişti:

“Ebeveynlik hakkında yönlendirici bir kaynak arıyorsan, karşına yüzlerce kitap çıkıyor. Biraz dikkatli bakınca görüyorsun ki kaynaklardan biri, diğerinden taban tabana farklı şeyler söyleyebiliyor. ‘Çocuğunu kucağından indirme’ diyeni de var, ‘düş çocuğunun yakasından’ diyeni de!


Ben 13 yıldır ebeveynlik yaklaşımlarını inceliyorum ama ortalama bir anne ya da baba, bir ya da iki kitap alıyor. Çoğunlukla da sonuçta kendini yetersiz veya aciz hissettiren yönergelerin kurbanı oluyor. Sonra da kendine bir takım savunma mekanizmaları geliştiriyor ve bilmiyor ki bu savunmalar çocuğu mağdur ediyor, ya da kendisini.

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik bizim dönemimize, bizim kültürümüze ve bizim kişiliğimize uygun bir felsefe kurgulama önerisi. Anne babalara her şeyden önce eleştirel düşünmeyi ve sağlıklı bir değerlendirme yapmayı öğretmek istiyor.”

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik SİE Konuşmaları Program

10:00-11:00
Gülüş Türkmen – Açılış Konuşması
Anıl Çetinel Örselli (Bankacı) – Öz Hakiki Ebeveyn Seyahat
Yeşin Aydemir (Ekonomist) – Kuzuyu Kabile Büyütür

Çay-Kahve Molası

11:30-12:30
Güney Erkılıç (Aile Danışmanı) – Çocuklar İçin İma Kılavuzu
Canay Bahşi Ilgın (Aile İçi İletişim Koçu) – Beni Bireyselleştir Anne!
Burcu Erten (Gıda Mühendisi) – Elinin Hamuru Olmadan Ebeveynlik

Öğle Molası

13:30-14:30

İpek Bayrak (Mali Analist)– Ev Dışında da Çalışan Anne Olmak
Ali Taylan Çulpan (Blogger)– İthal Tekniklerle Yerli Çocuk Yetiştirmek
Şirin Şinikçi (Psikolojik Danışman) – Çocuk Gibi Çocuk

Çay-Kahve Molası

15:00-16:00
Özge Kantaş (Psikolog Doktor) – Eyvah, Oğlum Pembe Giymek İstedi!
Uzm. Seda Anka Çocuk Gelişim Uzmanı) – Türkiye’de Otizmle Yaşamak
Özge Selçuk Bozkurt (Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı)– Son Teknoloji Ebeveyn

Soru-Cevap / Paneller

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik SİE Konuşmaları ücretsiz 

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik SİE Konuşmaları’na ön kayıt yaptırarak ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için @alternatifanne sosyal medya kanallarında ve info@alternatifanne.com e-posta adresinden veya alternatifanne.com web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

» Gülüş Türkmen ile “Annelik Haritası” kitabı ve “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” üzerine yaptığımız röportajı okumak için tıklayın.

CEVAP VER