Çocuklar karada yaşam için sürdürülebilir çözümler tasarladı

Çocuklar karada yaşam için sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla İstanbul’da buluştu. Dünyanın her kıtasından 1.000 çocuk daha iyi bir dünya için birlikte çözüm üretip tasarım geliştirdi.

çocuklar karada yaşam

Çocuklar, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olan Hedef 15: Karada Yaşam kapsamında “Ormansızlaştırma” sorununa çözüm için 3 Kasım’da gerçekleşen Uluslararası 4. Global Children’s Designathon organizasyonunda çalıştı.

Melbourne, Bogota, Amsterdam ve Johannesburg’un da içinde olduğu 30 farklı şehirden 1.000 çocuk İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde santralistanbul Kampüsü’nde buluştu.

İstanbul, bu uluslararası organizasyona İnformel Eğitim-çocukistanbul organizasyonu ve yürütücülüğü ile ilk defa katıldı. Hollanda Baş Konsolosluğu, Baymak ve WWF İstanbul’un desteklediği etkinlik, İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde santralistanbul Kampüsünde gerçekleşti.

Tam gün süren etkinlikte çocuklar, ormansızlaştırma sorununun önlenmesi için çözüm önerileri geliştirip tasarıma dönüştürdüler.

çocuklar karada yaşam

Hazırladıkları çalışmaları Hollanda Baş Konsolosu Bart van BOLHUIS, Başkonsolos Asistanı ve Pedagog Ebru GEZER, WWF Türkiye Eğitim Programları Müdürü Esra TURAM, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ethem ÖZGÜVEN, Baymak Kurumsal İletişim Müdürü Elif CERİT, ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem ARIK ve Açık Radyo Programcısı Can TONBİL ve diğer katılımcılara sundular.

Etkinlik süresince, dünyanın her tarafından yaşıtları gibi İstanbul’dan çocuklar da “Ormansızlaştırma” temasını özellikle hava kirliliği, varlıkları tehdit altına giren canlı türleri ve yaşam alanlarının kaybı çerçevesinde ele aldılar.

Geliştirdikleri çözümleri geri dönüştürülmüş malzemeler kullanaraka 3 boyutlu tasarımlara dönüştürdüler.

Çocuklar karada yaşam için neler tasarladı?

İşte çocukların çözüm için yaptıkları tasarımlarından bazıları:

• Kentsel gelişim nedeni ile, insanların ormanları yok ederek kendileri için yaşam alanları yaratmaları sorununu için suyun üzerine kurulan evler.

• Mobilya üretimi ve inşaatlarda kullanılan ahşap malzemeler nedeniyle ormanların yok edilmemesi için; evlerden, fabrika bacalarından, egzozlarından çıkan sera gazlarını ve zehirli gazları toplayarak bir tür hammaddeye dönüştüren bir makine. Böylece hem ormanların kesilmesinin hem iklim değişikliğin önünü kesmeye çalıştılar.

• Tarım ve hayvancılık için ormanların yok edilmesini, insanların protein ihtiyacını karşılayan hap üretimi yapan robotlar.

çocuklar karada yaşam

“Hayatımda benim sözümün de önemli olduğunu düşünmemiştim.”

Bu sözü etkinlikte dünya için çözüm üreten bir 7. sınıf öğrencisi söyledi.

Etlinlik sonunda çocukların yaptıkları değerlendirmeler çocuklara daha çok kulak vermemiz gerektiğini söylüyor:

• “Ben bu etkinliği çocukların küçük beyinleri içinde neler olabileceğini ve ormanların yok edilmesi ile ilgili neler düşündüğümüzü, projelerimizi merak ettiğiniz için sevdim hem de çok eğlendim.” (5. Sınıf Öğrencisi)

• “Bugün her şey çok önemliydi, dünyaya daha net bir yönden baktım. Bir dünya vatandaşı olduğumu şimdi daha çok anladım.” (4. Sınıf öğrencisi)

• “Hayatımda hiç bu kadar benim sözümün de önemli olduğunu düşünmemiştim. Bu etkinlik bana çok şey kazandırdı. Ormansızlaştırma ile ilgili çok şey öğrendim.” (7. Sınıf)

3 Kasım Cumartesi günü, aynı anda 30 kentte gerçekleşen bu uluslararası etkinliğin çıktıları daha sonra bir rapora dönüştürülerek Dünya Ekonomi Forumu ve bir dizi uluslararası kuruma iletilecek.

“Uluslararası 4. Global Children’s Designathon” İstanbul organizasyonuna katılan kentler

Abidjan – Accra – Amsterdam – Barselona – Pekin – Belgrad – Bogota – Brüksel – Chennai – Clearwater – Dar es Salaam – Dubai – Dublin – Düseldorf – Cenova – Hanoi – İstanbul – Johannesburg – Katmandu – Kuala Lumpur – Melbourne – Monteral – Nairobi – Panjim – Philipsburg – Singapur – Tunus – Vancouver – Varşova – Zagrep

Daha fazla bilgi için: www.cocukistanbul.org

CEVAP VER