Victor’un Balkabakları çocuk kitabı ve Buğday Derneği tohumları

Victor’un Balkabakları çocuk kitabı Buğday Derneği kurucusu Victor Ananias’ın başından geçen gerçek bir olaydan esinleniyor. Leyla Aslan Ünlübay’ın yazdığı hikayede, köy yaşamı ve binlerce balkabağı Mısra Karahan’ın incelikli ve dingin çizimleriyle canlanıyor.

Victor'un Balkabakları çocuk kitabı

Buğday’ın tohumları 1990 yılında Bodrum pazarında tam pirinç, zeytinyağı, adaçayı, kekik, deniz tuzu satan küçük bir tezgahta atıldı. Atılan tohumlar Bodrum Eski Hükümet Sokağı’nda açılan Başak Doğal Ürünler Dükkanı ile yeşerdi.

1992 yılında eski bir Rum evi restore edilerek Buğday Vejetaryen Restoran açıldı. Restoran dünyanın dört bir yanından gelen sağlıklı beslenme ve doğal yaşamla ilgilenenlerin buluşma noktası oldu.

Buğday Bülteni, Dergi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olarak atılan ilk tohumlar çoğaldı çoğaldı çoğaldı. Türkiye’nin ilk % 100 ekolojik pazarı 2006 yılında Şişli’de Buğday öncülüğünde kuruldu. Pazarların sayısı süreç içinde arttı.

Buğday Derneği, ekolojik yaşamı desteklemek için ulusal ve uluslararası birçok projede yer alıyor. Ekolojik yaşam için üretim, turizm, yayıncılık ve birçok alanda destekleyici ve farkındalık yaratan çalışmalar yapıyor.

Bodrum’daki tezgahta atılan o ilk tohumun çoğalması için Victor Ananias çok emek verdi.

Victor’un Balkabakları çocuk kitabı ve ilk tohum

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği kurucusu Victor Ananias’ın yaşam öyküsünden esinlenerek Leyla Ünlübay 5-8 yaş çocuklar için bir kitap yazdı. “Victor’un Balkabakları” adlı kitaptaki hikayede köy yaşamı ve binlerce balkabağı Mısra Karahan çizimleriyle canlanıyor.

Victor'un Balkabakları çocuk kitabı
Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, %100 Ekolojik Pazarlar Proje Koordinatörü, Victor’un Balkabakları Kitabı Yazarı Leyla Ünlübay

Kitabın yazarı, Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve %100 Ekolojik Pazarlar Proje Koordinatörü Leyla Ünlübay hikayede şunları yazmış:

Bundan yıllar yıllar önce, Victor adında meraklı bir çocuk, yaşadığı köyü turuncuya boyamış, hem de balkabağı turuncusuna. Nasıl mı?

Her şey küçücük bir tohumla başlamış. Victor o kırılgan tohumu elleriyle toprağa ekmiş ve başlamış sabırla beklemeye. Sonbahar gelmiş, Victor’un tohumu iki koca balkabağına dönüşmüş. Yetmemiş, Victor’a binlerce tohum vermiş.

O binlerce tohuma ne mi olmuş?

Cevap, toprağın bereketinde gizli…

“Tohum sabır işidir Victor. Ektikten sonra, tohum toprakta kök salıp kendine yer edinecek. Güneşle, rüzgârla, yağmurla beslenip büyüyecek. Mevsimi geldiğinde de balkabağına dönüşecek…”

Yazar : Leyla Aslan Ünlübay
1982 yılında Mardin’de doğdu. Ailesinin kırsalda doğan tek çocuğu olan Ünlübay, toprak ve tohum sevgisiyle büyüdü. 15 yıldır Buğday Derneği’nde çalışan ve çevre ve ekolojik yaşam ile ilgili projelerde yer alan Ünlübay, 2017’den bu yana derneğin yönetim kurulu başkanı. Aynı zamanda bir anaokulunda masal anlatıcılığı yapıyor ve Açık Radyo’da “Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam” programını hazırlayıp sunuyor.

Çizer: Mısra Karahan
1998 yılında Akhisar’da doğdu. Doğanın, yeşilliklerin içinde hayvan sevgisiyle büyüdü. Ormanda yürümeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi çok seviyor. Çocukluğundan beri resim çizmeyi ve çocuk kitapları okumayı çok seviyor. Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nde okudu. Şimdilerde Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde öğrenimine devam ediyor. Çocuk kitapları resimliyor ve bolca hayal kuruyor.

Daha fazla bilgi için: www.bugday.org

CEVAP VER