Organik tavuk et sebze suyu pilav çorba ve tüm yemeklere

0
470

Organik tavuk et sebze suyunu, pilav çorba ve tüm yemeklerde kullandığınız hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı oluyor. 

Organik Tavuk Et

Türkiye’nin ilk organik sertifikalı tavuk ve et üreticisi Orvital, annelerin ve çocukların ihtiyaçlarına yönelik sağlıklı ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Organik et, tavuk ve sebze suyu ürünleri hakkında, Gıda Mühendisi ve Orvital Kurucu Ortağı Muharrem Doğan‘dan bilgi aldık.

Doğan “Anneler bütün organik tavuk alıp suyuna pilav ve çorba yapıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çalışan anneler için kolay ve hızlı bir seçenek sunmak istedik.” diyor.

Et yemekte zorlanan ve ek gıdaya geçmiş çocuklar için, cam kavanozlarda sunulan Orvital kemikli organik dana ve tavuk suyu sağlıklı bir seçim olarak tercih edilebilir.

Organik tavuk et ve sebze suyu üretmeye nasıl karar verdiniz?

Orvital olarak sağlığı ön planda tutan üretim anlayışımızı organik gıda ile birleştirerek “sadece organik üretim” yapma kararıyla pazara girdik. Tarladan rafa giden yolu kısalttığımız organik öykümüz son derece emek yoğun süreçlerden bugünlere geldi. 2009 yılından çıktığımız yolda, Türkiye’nin ilk organik tavuk ve kırmızı et üreticisi olarak ürün yelpazemizi her yıl tüketici talepleri yönünde genişlettik.

Organik et, tavuk ve sebze suyu üretmeye de tüketicimizin talebi doğrultusunda karar verdik. Özellikle çalışan annelerin yönlendirmesiyle organik tavuk ve kırmızı et ile organik sebze suyu üretmeye başladık.

Organik et ve tavuk satın alanların yüzde 72’sini çalışan anneler oluşturuyor ve organik tavuğu bütün olarak alıp sonrasında suyuna çorba ve pilav yapıyorlar.

Organik et, tavuk ve sebze suyu ürünlerimizle onlara aradıkları pratikliği, besin değeri ve lezzet açısından bir kayıp yaşamadan elde etme imkanı sunmuş olduk.

Ürünleriniz nasıl ve neden organik?

“Doğal ve köy ürünleri” ile “organik üretimi” karıştırmamak gerekiyor. Organik ürünleri diğer konvansiyonel ve doğal adı altında üretilen ürünlerden farklılaştıran en temel konu; toplum sağlığını koruyan Ar-Ge süreçleri, hayvan refahını ön planda tutan üretim anlayışı ve denetlemedir. Biz orvital olarak, nitrat ve fosfat tuzu kullanılmayan, antibiyotik, GDO, yapay gübre, hormon  ve bunun gibi sağlığa zararlı maddeler içermeyen ürünler üretiyoruz. Sadece organik gıda üreterek sağlıklı beslenme bilincini yaymaya çalışıyoruz.

Orvital Organik
Gıda Mühendisi ve Orvital Kurucu Ortağı Muharrem Doğan

Organik tavuk et ve sebze suyunu besin değerleri nedir?

Orvital Et, Tavuk ve Sebze Suları ile sağlığı en pratik haliyle cam şişede sunuyoruz. Kemikli organik et (tavuk/dana), organik sebze ve sadece organik baharattan oluşan ürünlerimiz hiçbir katkı maddesi ve koruyucu içermiyor.

Sebze sularına ek olarak et ve tavuk sularında da brokoli, pırasa, kereviz, soğan, sarımsak ve havuç bulunuyor. Ürünlerimizi yüksek besin değerinden hiçbir şey kaybetmeden 500 ml’lik cam şişelere sığdırıyoruz.

Ürünleriniz bozulmadan ne kadar süre saklanabiliyor? Açıldıktan sonra saklama koşulları ve süresi nedir?

Organik ürünler yapay koruyucular içermedikleri için aylarca raflarda tutulamaz. Kimyasal katkılarla üretilmiş ürünler raflarda aylarca tutulabilir, dolayısıyla aldığınız ürünler her zaman taze olmayabilir. Organik ürünlerin raf ömrü konvansiyonel ürünlere göre daha kısadır, ancak bu sayede her aldığınızda taze, sağlıklı ve lezzetlidir.

Cam şişelerde sunduğumuz et, tavuk ve sebze suları uygun koşullarda saklandığında organik et, tavuk ya da sebzeden geleneksel yöntemlerle elde edilen et, tavuk ve ya sebze suları kadar dayanıklıdır ve açıldıktan sonra 3 gün tazeliğini ve lezzetini korur.

Ancak belirtmek isteriz ki doğru ambalajlama ile raf ömrünü artırmak konusunda Ar-Ge çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Gıda gazı kullanarak yaptığımız MAP ambalaj ile ürünlerimizin raf ömrünü uzatmayı başardık.

Anneler alacakları ürünün gerçekten organik olup olduğu konusunda emin olamıyor? Alışveriş yaparken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

Organik ürünlerde önemli olan denetlemedir. Tüketilen her organik ürünün temin edildiği hayvanın izlenebilirliği de son derece önemli. Hayvanın organik beslenmesi kadar yetiştiği toprağın ve yaşadığı kümesin de organik sertifikalı olması gerekiyor. Organik üretim, paket üzerindeki seri numarası ile hayvandan toprağa kadar üretimin seceresini size sunuyor.

Tüketicilerimizin sertifikalar ve üretim secereleri konusunda hassas olmaları gerekiyor. Orvital Organik Gıda olarak kurulduğumuz günden beri sadece organik üretim yapıyor, bunu toplumsal sorumluluğumuzun en önemli parçalarından biri olarak görüyoruz.

Organik Et Suyu
Orvital Organik Dana Et Sıyı

Organik tavuk et sebze suyu gramajları ve fiyatları nedir?

 Bizim için ürünlerimizin taze tüketilmesi çok önemli ve gramajlarımızı da bu çerçevede tüketici taleplerine göre ayarlıyoruz. Ürünlerimizi olabilecek en uygun fiyatlarla satışa sunarak herkesin erişimini sağlamayı hedefliyoruz. Konvansiyonelle aramızdaki bir fiyat farkı tabii ki var ancak bunun sağlığını düşüneneler için karşılanabilir olduğunu düşünüyorum.

Organik et ve tavuk ürünlerinin fiyatı konvansiyonel ürünlere göre daha fazla çünkü 2-3 kat daha uzun sürede 2 kat daha pahalı yemlerle beslenen hayvanlardan elde ediliyor. Organik tarıma ayrılan zaman, para ve herşeyden önemlisi emeği ancak organik bir çiftliği gezip gördüğünüzde takdir edebilirsiniz.

Organik ürün tercihi arttığında, organik beslenme bilinci yaygınlaştığında fiyatlar daha da düşecek. Et, tavuk ve sebze suları ile “organik pahalıdır” algısını değiştirmeye çalışıyoruz. 500 ml’lik cam şişede erişilebilir bir fiyat aralığında (10.90-12.90 TL) sunuyoruz.

Anneler her zaman kolaylıkla bu ürünlere ulaşabilir mi?

Tarladan rafa kadar tüm süreçleri yöneten bir tedarik zinciri yönetim şirketi konumuna gelerek, müşterilerimiz için tarladan rafa giden yolu kısalttık. Türkiye perakende zincirinin önde gelen markalarıyla çalışıyoruz.

Orvital Organik Gıda ürünlerine tüm büyük hipermarketler ve gurme lezzet duraklarında her zaman kolaylıkla erişmek mümkün.

Kapasitemizi de talepler doğrultusunda düzenliyor, müşterilerimize eksiksiz bir şekilde hizmet etmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Daha fazla bilgi için: www.orvital.com.tr

CEVAP VER