Tohum Takas Şenliği çocuk etkinlikleri

Tohum Takas Şenliği çocuk etkinlikleri ile İstanbul Üsküdar Emek Mahallesi’nde 1 Nisan Pazar günü gerçekleşiyor. Yeryüzü Derneği’nin organize ettiği şenlikte çocuklar tohumdan meyve ağacına olan süreci canladırma ile öğrenecek.

tohum takas şenliği çocuk

Yeryüzü Derneği diyor ki: “Atalık tohumlarımızın yaşaması için, onlara sahip çıkmalıyız. Bu topraklarda tam on bin senedir, soframıza gelen bütün gıdalar, atalık tohumlarla üretiliyor. Kentliler onlardan vazgeçerse, şurası kesin ki, köylüler de onu ekmeyip biçmeyecekler.”

Bu duygularla iki yıldır Yeryüzü Derneği’nin organize ettiği İstanbul Tohum Takas Şenliği bu yıl 1 Nisan’da Üsküdar Emek Mahallesi’nde, tam da olması gerektiği gibi sokakta gerçekleşiyor

Pek çok topluluğun bir araya gelerek gerçekleştirdiği şenliğe, isteyen herkes bireysel ya da topluluk olarak katılabilir, destek verebilir.

Şenlik Çağrıcıları: Kuleli Emek Mahallesini Yaşatma Derneği, Yeryüzü Derneği, Ovacık Kadın Tohum Derneği, Malva Permakültür Çiftliği, Zeytinliboğaz Permakültür Çiftliği, Refikler Kolektifi, Permakamp, Can Yücel Tohum Merkezi, İyi ki Üsküdar Var! ve Yeni İnsan Yayınevi.

Tohum Takas Şenliği Çocuk Etkinlikleri ile dolu

Şenlikte ücretsiz atalık tohum dağıtımı yapılacak. Hem büyükler hem çocuklar için bilgilendirici eğlenceli atölyelerin olduğu etkinlikte panel ve konser de var.

Çocuklar için drama atölyesinde tohumun yaşam döngüsünü öğrenecek. Okuma atölyesinde ise hayvanların dünyasına keşfe çıkacaklar.

  • Etkinlik Programı

14.00-15.00 Tanışma/Kayıt

15.00-15.10 Açılış

15.10-16.30 Panel/Forum

16.30-17.00 Tohum Dağıtımı

17.00-18.00 Ümit Taşkıran Konseri

  • Atölyeler

14.00 Ekşi mayalı ekmek atölyesi.

14.15 Tohum bombası atölyesi.

14.45 Çocuklar için drama atölyesi. Tohumdan meyve ağacına olan süreci canlandırma/resim yapma. (6-8 yaş)

15.45 Çocuklar için okuma etkinliği. Hayvanlar dünyası ile ilgili canlandırma, soru-cevap, resim yapma. (6-8 yaş)

17.00 Çocuklar için fotoğraf atölyesi.

18.00 Dönüş servisleri.

  • Şenlik Meydanına ulaşım

Etkinlik alanına ulaşmak için Üsküdar Marmaray önünden saat 13.00 ve 14.15’te ücretsiz servisler kalkıyor.

Toplu taşıma ile ulaşım: Üsküdar’dan geçen, Anadolu Hisarı – Beykoz yönüne giden her otobüs Kuleli Sahil’den geçiyor, bu otobüslerden birine binerek “Kuleli Mahalle Muhtarlığı” durağında inebilirsiniz, ya da Üsküdar’dan 15R veya Kadıköy’den 14R otobüslerine binerek “Bayrak Sokak” durağında inebilirsiniz.

İndiğinizde organizasyonun iletişim numaralarını ararsanız bulunduğunuz yerden sizi alabiliyorlar.

Araçla ulaşım: Meydan için google maps linki ve açık adres: Şimşek Sk. Kuleli Mahallesi, Şimşek Sk., 34684 Üsküdar/İstanbul

Facebook etkiniik sayfası: https://www.facebook.com/events/140783843416984/

Yeryüzü Derneği ve tüm etkinlikler hakkında bilgi için: www.yeryuzudernegi.org

CEVAP VER