Bahçeşehir Koleji 36 ton çöp topladı

Bahçeşehir Koleji “Tek Evimiz Dünya” diyerek 14 bin 500 öğrenci, veli, öğretmen, çalışan ve gönüllü ile kıyı temizliği yaptı. Türkiye genelinde toplam 8350 km’de 36 ton çöp toplandı.

Bahçeşehir Koleji

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Bahçeşehir Koleji Evine Sahip Çıkıyor, Tek Evimiz Dünya” sloganı ile Türkiye genelindeki 60 kampüsten toplam 14 bin 500 öğrenci, veli, öğretmen ve çalışan ile kıyılardaki kirli atıkları toplandı.

Çevre bilinci gelişmesine katkı sunan projede öğrenciler plastik şişe, izmarit, kağıt, teneke gibi birçok atık topladı. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel çalışma ile ilgili şunları söyledi: “Çevre ve doğayı korumak çağdaş bir yaklaşımdır. Biz de öğrencilerimizin bu vizyona sahip olmaları için onları bilinçlendirmeye çalışıyoruz.”

Çevre bilincini çocuklar yaşayarak öğreniyor

Üç yanı denizlerle çevrili ülkemizin güzel kıyılarını korumak için çocuklarda çevre koruma bilincinin gelişmesi için yapılan çalışmalar çok değerli. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel kıyı temizliği çalışmasını anlatırken “Doğa ve çevre temizliği ülkemizin bir politika olarak görmesi gereken boyuttadır. Güzel kıyılarımız ve denizlerimiz ile dünyada hayranlık uyandıran ülkelerdeniz ancak bunun kıymetinin bilinmesi gerekiyor.” dedi.

“Doğanın zamanı geldiğinde ona davrandığımız şekilde bize yanıt verdiğine” değinen Yücel sözlerine şöyle devam etti: “Görevimiz gelecek nesillere bu bilinci yalnızca teoride değil pratikte de yaşatarak öğretmek. Bu nedenle kıyı temizliğini çok önemsiyoruz.”

Bahçeşehir Koleji

Bahçeşehir Koleji daha iyi ve temiz bir dünya için kıyıları temizliyor

Farkındalık yaratmak için tüm kampüslerdeki veliler, öğretmenler ve öğrencilerle birlikte kıyı temizliği yapan Bahçeşehir Koleji’nin Genel Müdürü Özlem Dağ, insanların yarattığı kirliliğe dikkat çekmek gerektiğini belirtiyor.

Gezegenimizin dörtte üçünün sularla çevrili olduğuna ve yaşam kaynağımız suyun önemine değinen Dağ “Türkiye’deki kampüslerimizde kapsamı biraz daha genişletiyoruz. Sadece denizler değil, göller, dereler, nehirler ve kıyısı olan her yerde insanın yarattığı kirliliğe dikkat çekmek istiyoruz. Çocuklarımıza daha iyi ve daha temiz dünya bırakmak isteyen herkesle buradayız. Dünya bizim evimiz ve tek evimiz.” dedi.

Önceliğimiz temizlemek değil, kirletmemek

İstanbul Kadıköy Moda sahili kıyı temizliğine Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı da katıldı. Temizliğe veli olarak katılmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, önceliklerinin temizlemek değil, kirletmemek olduğunu belirtti.

Bahçeşehir Koleji

Odabaşı “Çocuklarımıza çevre bilincini aşılamak için yapılan bu etkinlik Kadıköy’de de olduğu için mutluyum. Biz elimizden geldiğince temizlemeye çalışıyoruz ama önceliğimiz temizlemek değil, kirletmemek.

Ne kadar az kirletirsek o kadar çok tasarruf ederiz. Belediye bütçesinin en büyük kalemi temizlik oluyor. Yapacağımız her tasarrufla bu kaynağı başka alanlarda değerlendirebiliriz. Böylece Kadıköy’ün daha da güzel olması için farklı çalışmalar yapabiliriz. Onun için önceliğimiz temizlemek değil, kirletmemek” dedi.

Daha fazla bilgi için: http://bahcesehir.k12.tr/tr/

CEVAP VER