Çocuklar toprak ve tohumdan sofraya besinleri keşfediyor

Çocuklar toprak ile BigChefs’in “Toprağın Kadınlarından Sofralara” projesi kapsamında buluşuyor. Toprağın kadınları çocuklara besinlerin tohumdan soframıza gelinceye kadar yaşadığı öyküleri anlatıyor.

Çocuklar toprak

BigChefs, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Koruncuk Vakfı’yla bir araya gelerek çocukları toprak ve tarla hasatıyla tanıştırdı.

“Toprağın Kadınlarından Sofralara” projesi ile BigChefs, Anadolu’nun kadın üreticileri ile el ele veriyor. Kadınların emek ve alınteri ile ürettikleri doğal ürünler BigChefs menülerinde sağlıklı besinlere dönüşüyor.

Anadolu’nun farklı bölgelerinden özenle seçilen üreticileri destekleyen proje bu defa “Toprağın Kadınlarından Çocuklara” ulaşıyor.

Çocuklar toprak ile buluşup tohumdan sofraya tarım sürecini keşfetti

BigChefs, Koruncuk Vakfı ile birlikte yerel üretim yapan çiftçilerle çocukları buluşturdu. Vakıf himayesindeki çocuklar, Düzce’nin Gümüşova ilçesindeki Soğuksu Köyü’nde BigChefs’in “Toprağın Kadınlarından Sofralara” projesi için üretim yapan Filiz Aynacı’yı ziyaret ettiler.

Düzce’de üretim yapan çiftliği ziyaret eden çocuklar, üretici ile birlikte tarlasından mısır, dalından fındık topladılar ve arıcılığın nasıl yapıldığını izlediler.

Tarım konusunda bilgiler alan çocuklar ardından kendi elleriyle dalından meyve sebze toplayıp yöreye özgü bitkilerle tanıştı.

Çocuklar toprak
BigChefs Toprağın Kadınlarından Sofralara Projesi kadın üreticileri

Sofralara gelen meyve ve sebzelerin, tohumun toprağa düşme aşamasından toplanmasına kadar geçen süreci örnekler ile görerek öğrenen çocuklar hayatları boyunca onlara ilham olacak bilgilerle köyden ayrıldılar.

Yerelde üretim yapan Filiz Aynacı tarafından ağırlanan çocuklara toprağın değeri anlatıldı. Çocuklar topraktan alınan her ürüne ne kadar emek verildiği, ne kadar uzun bir yoldan geçerek sofralara geldiğini gözlemlediler. Ekim, dikim ve üretim süreçlerini, canlı olarak yerinde gördüler ve topraktan alınan hasatların hikayesine şahit oldular.

Koruncuk Vakfı korunma ihtiyacındaki çocuklara destek oluyor

Bu sene 40’ıncı yılını kutlayan Koruncuk Vakfı, hakları risk altında çocukları korumak, onların karşılaşabileceği olumsuz sosyal etkileri en aza indirmek için çalışıyor.

Bu amaçla önleyici, koruyucu ve iyileştirici çalışmalar yürüten vakıf ayrıca ihtiyacı olan çocukları Koruncukköy Bolluca’da, aile yapısına en yakın sistem içerisinde bakımını sağlıyor.

Bu sayede hayatlarını en iyi şekilde sürdürmeleri için destek oldukları çocukların topluma faydalı bireyler olarak, sevgi içerisinde büyümelerini amaçlıyor. İsteyenler koruncuk.org adresinden vakfa bağışta bulunabiliyorlar.

BigChefs ve Toprağın Kadınlarından Sofralara Projesi

2007 yılında Ankara’da kurulan BigChefs, misafir memnuniyetine öncelik vererek kısa sürede Türkiye’nin önde gelen restoran zinciri markası haline geldi.

2014 yılında ilk yurt dışı şubesini Dubai’de açarak küresel bir marka olma yolculuğunu başlatan marka, yurt içi ve yurt dışında toplam 60 şubesi ile hizmet veriyor.

BigChefs Toprağın Kadınları Projesi hakkında bilgi için:
https://www.bigchefs.com.tr/TorpaginKadinlari

CEVAP VER