Çevreci çocuklar Su Altı Kaşifleri sahilleri temizliyor

Çevreci çocuklar Sea Life İstanbul’un Su Altı Kaşifleri, çevre bilinci ile denizleri korumak için sahilleri temizliyor. 7-12 yaş kaşifler kıyılardaki atıkları toplayarak sahil temizliği konusunda farkındalık yaratıyor.

Çevreci çocuklar

“Su Altı Kaşifleri” projesi çocuklarda çevre bilinci oluşturmak ve su altı dünyasının korunmasıyla ilgili çalışmalar yapmak için Sea Life İstanbul tarafından oluşturuldu.

Çocuklar bulundukları sahillerdeki atıkları toplayarak çevre ve deniz temizliği konusunda farkındalık yaratıyor. Yaz aylarında kalabalıklarla beraber kirliliğin arttığı sahillerin neden temiz tutulması gerektiğini anlatıyorlar.

Su altı dünyasına dair 40 yılı aşkın bilgi birikimi olan Sea Life’ın Türkiye’deki merkezi Sea Life İstanbul’un, çocuklara su altı canlılarını ve suyun o canlılar için önemini anlatmak amacıyla oluşturduğu “Su Altı Kaşifleri” ekibi çalışmalarına devam ediyor.

Çevreci çocuklar

7-12 yaş arasında 10 çocuktan oluşan kaşif ekibi, Dünya Okyanus Günü’nde sosyal medyada paylaştıkları videolarla okyanusların temizliğine dikkat çekti. Ve  şimdi de bulundukları kıyılarda atıkları toplayarak sahil temizliği konusunda farkındalık yaratıyorlar.

Çevreci çocuklar su altı temizliği için farkındalık yaratıyor

Hayatımızın her alanında kullanılan plastikler, çevreye atıldıktan sonra parçalanarak yaklaşık 400 sene doğada kalmaya devam ediyor. Küçük plastik parçaları denize karışarak su altında yaşayan canlıların vücutlarına giriyor ve onlara zarar veriyor.

Sahil temizliğinde cam ve pet şişe, teneke kutu, metal parçaları, balık ağları, ambalaj gibi atıklar bulan Su Altı Kaşifleri, kıyıların ve denizlerin temiz tutulmasının ekosistem için önemini yakından görüyor.

Çevreci çocuklar

Dünya Okyanus Günü’nde Su Altı Kaşifler şu mesaj ile sosyal medyada farkındalık yarattı: “Okyanuslarda 8.3 milyar metrik ton plastik atık bulunuyor ve bu atıklar su altındaki yaşamı olumsuz etkiliyor. Denizlere atılan poşetler yüzünden deniz kaplumbağaları ölüyor. Nesli tükenmekte olan su altı canlılarını koruma altına almalıyız. Bu konuda çalışmalar yürüten kuruluşlara destek olmalıyız.”

Çevreci çocuklar kıyı temizliği yaparken çevreyi ne kadar kirlettiğimizi daha yakından görüyor. Yaz aylarında kalabalığın etkisiyle sahillerde biriken atıkları önlemek için herkesi çevremiz ve denizlerimiz hakkında duyarlı olmaya davet ediyor.

Çevreci çocuklar

Su Altı Kaşifleri ekibinin su ve su altı canlılarını koruma ve bilinçlendirme çalışmaları çeşitli aktiviteler ile devam edecek.

Sea Life Su Altı Kaşifleri ve deniz kaplumbağalarını koruma ve yaşatma misyonu ile çalışan Sea Life Trust ekibine gönüllü olarak katılabilir, deniz canlılarına aktif olarak yardımcı olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: www.sealifetrust.org

CEVAP VER