Doğa kültür eğlence ÇEKÜL yaz okulunda buluştu

Doğa kültür eğlence ÇEKÜL Vakfı yaz okulunda buluştu. İlki 2016’da gerçekleşen Birgi ÇEKÜL Evi Yaz Okulu’na bugüne kadar 7-11 yaş grubu yüz çocuk katıldı.

Doğa kültür eğlence

ÇEKÜL Vakfı 1990’lı yıllarda Birgi’yi koruma çalışmalarına başladı. Projenin bir parçası olarak düzenlenen Yaz Okulu’na Birgi ve Ödemiş’ten çocuklar katılıyor.

Çocukların bilişsel, duyuşsal ve sosyal becerilerini desteklemek; yaşadıkları kentin kültürel ve doğal mirasını tanımaları ve koruma bilincini yaşayarak öğrenmeleri amacıyla hayata geçirilen Yaz Okulu programı, farklı konu başlıkları ve etkinliklere göre haftalara yayılıyor.

Bu yaz da ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanları tarafından hazırlanan eğitim içeriklerinde çocuklar, yaşadıkları kentteki geleneksel motifler, kent haritası, kroki, illüstrasyon, hayvan hakları, geri dönüşüm, türeticilik ve doğal temizlik kavramlarıyla tanıştı.

Doğa kültür eğlence

Her yıl Birgi ÇEKÜL Evi Yaz Okulu için yeni konu başlıkları belirleniyor. Programların temel ilkeleri ise; doğal ve kültürel mirasın korunması, gezegenin üzerinde yaşayan tüm canlılara saygılı bir yaklaşım geliştirilmesi ve yaratıcılığın desteklenmesi.

Doğa kültür eğlence: Kuş Bakışı Birgi

Bilgi Ağacı uzmanları, Birgi ve Ödemiş’li çocuklarla bu yıl 21 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında biraraya geldi. 4 hafta devam eden yaz okulu “Kuş Bakışı Birgi” atölyesi ile başladı.

Atölyede “Bir kenti oluşturan temel bileşenler nedir?” sorusunun cevabı, Birgi haritası üzerinden grup çalışmalarıyla keşfedildi. Çocuklar deneyimlerini ve anılarını da paylaştıkları bir yöntemle yolları, köprüleri, parkları, evleri, tarihi mekânları içeren “Birgi Çocuk Haritası” oluşturdu.

Doğa kültür eğlence

Yaz Okulu süresince çocuklar Birgi’nin çevresi, doğası ve tarihiyle etkileşim içinde, geçmişten gelen ve yaşamakta olan kültürel ve doğal mirası farklı yönleriyle keşfetti.

Çizer Gökçe Akgül’ün eğitmenliğinde çam, servi, sekoya ve salkım söğüt ağaçlarının illüstrasyonlarını pratik teknik bilgiler ışığında çizmeyi öğrendi, bir orman kompozisyonu yapıp renklendirdiler.

Doğa ve Kültür Odaklı Atölye başlıkları

  • Çöp Olmasın Doğaya, Yem Olsun Dostlara
  • Can Dostum
  • Bir Orman Hikâyesi
  • Yaratıcılık Hamurumda Var
  • Yaz, Çiz, Söyle, Yaz Okulu Nasıl Geçti?

Doğa kültür eğlence

Çocuklar yaz okulu sonunda katılım belgelerini Bilgi Ağacı Uzmanlarının elinden aldılar.

Birgi ÇEKÜL Evi Yaz Okulu gelecek yıl da yeni atölyelerle devam edecek.

Daha fazla bilgi için: www.cekulvakfi.org.tr

ÇEKÜL Vakfı
Tel: 0212 249 6464
Adres: Ekrem Tur Sk. No:8 Beyoğlu / İstanbul

CEVAP VER