Çocuk bitki ile farklı bakmayı öğreniyor

Çocuk bitki ile yolculuğunda olaylara farklı açılardan bakmayı öğreniyor. “Neden çiçek açmıyorsun?” sorusunun cevabını ararken sevgi, özveri, anlayış ve emek üzerine keyifli bir hikaye okuyor.

Çocuk bitki

Okul öncesi ve okul çağı, aile, çocuk gelişimi kitapları yayınlayan Mikado Çocuk, “Neden Çiçek Açmıyorsun?” adlı yeni kitabında “tek hikaye, iki farklı dünya” anlatımı ile çocukların farklı bakış açıları kazanmasına yardımcı oluyor.

Çocuk bitki arkadaşlığı neler öğretiyor?

Okul öncesi çocukların aileleriyle, okul çağında ise kendi başlarına okuyabileceği hikaye, küçük bahçıvan ayıcığın bahçesinde tuhaf bir bitki bulmasıyla başlıyor.

Bulduğu bitkiyi çok seven ayıcık her gün bitkisini suluyor, uyumadan önce ona “İyi geceler” demeyi de ihmal etmiyor.

Fakat zamanla bitkisinin hiç büyümediğini ve çiçek açmadığını fark ederek çok üzülüyor. Bu bitkinin yerin altında mucizeler gerçekleştirdiğini ise sonradan öğreniyor.

Bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını, bazen mucizeleri yakalayabilmek için olaylara farklı açılardan bakılması gerektiğini anlatan “Neden Çiçek Açmıyorsun” adlı hikaye, çocukların farklı bakış açılarınının gelişmesi için iyi bir örnek oluyor.

Hikayedeki küçük bahçıvan ayıcığın ve sevimli tavşanların deneyimlerine çocuklar heyecanla ortak oluyor.

Çocuklar doğayı gözlemlediklerinde, bitki yetiştirdiklerinde, hayvanlar ile arkadaş olup onların bakımı için emek verdiklerinde, insanlara ve tüm canlılara sevgi ve saygı duymayı öğreniyor. Deneyimleyerek, olaylara ve tüm canlılara farklı açılardan bakmayı öğreniyor.

Böylece çocuklar hem kendileri ile hem de tüm dünya ile barış ve huzur içinde yaşayabilmek için çok önemli adımlar atmış oluyor.

Farklı açılardan bakabilmek elbette çocukların daha yaratıcı olmalarını da sağlıyor.

Yaşam da farklılıklar ile bir bütün. Çocuklara farklı bakış açıları kazandırmak, yaşam yolunda onlara önemli bir destek olacaktır.

Carlosa Castenada’dan bir alıntı yapalım:

******

Her şeye aynı açıdan bakarsan,
hep aynı şeyleri düşünürsün.

Hep aynı şeyleri düşünürsen,
hep aynı şeyleri yaparsın.

Hep aynı şeyleri yaparsan,
hep aynı sonuçları elde edersin.

Hep aynı sonuçları elde edersen,
ya hep mutlu ya da hep mutsuz olursun.

Carlos Castaneda

******

“Neden Çiçek Açmıyorsun?” tüm kitapçılarda çocukları bekliyor.

Daha fazla bilgi için: www.mikadococuk.com

CEVAP VER