Çocuk Deniz Eğitimi Turmepa Ayvalık kampı

Çocuk Deniz Eğitimi Turmepa Ayvalık kampı “Çocuklar denizi eğlenerek öğreniyor” ilkesi ile 2-6 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Kampçılar etkinlik, spor, gezi ve atölyelerle denizleri korumanın önemini öğrendi.

Çocuk Deniz Eğitimi

DenizTemiz Derneği TURMEPA 2011 yılında Türkiye’nin ilk Deniz Eğitim Kampı’nı hayata geçirdi. Yedi yıldır yaklaşık 750 kişiyle buluşan Turmepa Masmavi Deniz Eğitim Kampı, bu yıl 2-6 Temmuz tarihleri arasında “Çocuklar denizi eğlenerek öğreniyor” ilkesiyle Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Ayvalık Belediyesi’ne bağlı Zeytin Çekirdekleri Derneği tarafından belirlenen 32 kampçı beş gün boyunca etkinlik, spor, gezi ve atölyelerle eğlenirken öğrenmenin tadını çıkardı.

Çocuk Deniz Eğitimi ile daha temiz denizler

Ayvalık Boğaziçi Otel’de başlayan Turmepa Masmavi Deniz Eğitim Kampı’nın ilk gününde çocuklar Kapri Plajı’nda deniz, güneş ve kumla bütünleşirken parkur etkinliğinde yarışmalara katıldılar.

İkinci ve üçüncü gün Ayvalık Setur Marina, Zeytinyağı Müzesi, Doğa Müzesi ve Rahmi M. Koç Müzesi’ni ziyaret eden çocuklar denizlerimiz ve doğal yaşam ile ilgili bilgiler edindi.

Çocuk Deniz Eğitimi

Ayvalık Setur Marina’da Mavi Bayrak, Mavi Kart ve atık yönetimi hakkında bilgi aldıktan sonra “atıklardan gemi yapımı atölyesi” ile yaratıcılıklarını geliştirdiler.

Tekne turuyla Ayvalık koylarını keşfeden çocuklar, Dr. Özgür Emek İnanmaz tarafından verilen “plankton eğitimi” ile dünyanın oksijen kaynağı fitoplankton’la tanışıp kendi plankton kepçelerini yarattılar.

Çocuk Deniz Eğitimi ile kıyı temizliği

Kampın son gününde ise kampçılar Ayvalık Duba Plajı’nda kıyı temizliği yaptılar, bölgede kıyı ve deniz kirliliği konusunda farkındalık gelişmesine katkıda bulundular.

7. Masmavi Deniz Eğitim Kampı yaklaşık 150 kişinin katılımıyla düzenlenen kapanış gecesiyle sona erdi.

Gecede çocuk ve gençlerden oluşan Zeytin Çekirdekleri Orkestrası’nın klasik müzik konseriyle sahne aldı.

Çocuklar kamp boyunca yaşadıklarını hazırladıkları “deniz çöpleri kamu spotları” ile sergilediler.

Çocuk Deniz Eğitimi

Kamp süresince edindikleri bilgileri, hazırladıkları drama temelli oyunlarla Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Zeytin Çekirdekleri Derneği Başkanı Zehra Kundak ve kampçıların ailelerinden oluşan misafirlere sundular.

Gelecek nesillere temiz denizlerin bırakmak amacıyla çalışan TURMEPA, İzmir’deki faaliyetlerini Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nde yürütüyor.

Ülke çapında denize kıyısı olan ve su ile temas kuran şehirlerde organize olan dernek, denizlerin korunmasını geniş halk kesimlerince benimsenen ulusal bir davranış biçimi haline getirmek vizyonu ile ilerliyor.

DenizTemiz Turmepa Derneği ve derneğin etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi için: www.turmepa.org.tr

CEVAP VER