Çocuklar Çevre Festivalini çok sevdi

İstanbul Kadıköy Özgürlük Parkı’nda bu yıl ilk defa düzenenlenen Çevre Festivali özellikle çocuklar için eğlenceli ve keşif dolu geçti.

Festival standları, yeşil atölye alanları ve açıkhava tiyatrosu çocuk etkinlikleri ile cıvıl cıvıl ve rengarenkti.

Yeşil Çocuk olarak festival boyunca yakın takibe aldığımız ve en çok ilgi gören stanlardan biri doğasever çocuk kitapları yazarı Banu Bozdemir’in standı oldu.

“Doğasever” kitaplar çocukların en çok ilgisini çeken standlardan biri oldu

Doğa ve çevre konulu kitaplar yazan Banu Bozdemir “Zamanda Yolculuk” ve “Dansçı Caretta” adlı kitaplarını festivalin yeşil alanında çocuklara okudu. Meyve dilimleri şeklinde tasarlanmış minderlerini alıp bir çember oluşturan çocuklar Ada ve Kerata’nın maceralarını merakla dinlediler.

Zamanda Yolculuk; güneşteki fırtınalarla küresel ısınmanın dünyamızı felaketin eşiğine getirdiği bir zamanda yaşayan Ada’nın hikayesini anlatıyor. İnsanların soğutucuların sürekli serinlettiği binaların dışına çıkamadığı, dışarıda ortalığı kavuran bir sıcaklığın olduğu bir zamanda yaşıyor Ada. Küçük bir kız çocuğu olmasına rağmen cesaretle olağanüstü yolculuklara çıkıyor ve sonunda hayalleri gerçeğe dönüşüyor.

Dansçı Caretta ise, yumurtasından yeni çıkmış minicik bir deniz kaplumbağası ve bir an önce denize ulaşması gerekiyor. Daha denize giden yolun başlarında iki şey keşfediyor: Annesini bulmak isteğini ve içindeki dans etme coşkusunu… Sonrasında ise denizdeki tehlikeleri, kirlenmeyi görüyor. Ama Dansçı Caretta, aklıyla, iyi kalbiyle, dostluk inancıyla ve dalga dalga yayılan dansıyla, ne tehlikelere boyun eğiyor ne de kirlenmeyi kabulleniyor.

Banu Bozdemir’in Kelime Yayınları tarafından çocuklar için yayımlanmış 16 kitabı bulunuyor. Bazılarının isimleri şöyle: Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, Köpük Ülkesi, Renkli Eldivenler ve Küçük Kar Tanesi, Duman Çetesi, Ajan Bilbo ve Son Kurşun Kalem.

“Kentte Ekolojik Yaşam” temalı festival 26-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.

Doğadan, çevreden yana 40’ın üzerinde demokratik kitle örgütü, sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatifin yer aldığı festival programı katılımcılarla birlikte oluşturuldu.

CEVAP VER