Çocuklar “Yaşayan Su” projesi ile uluslararası Sürdürülebilirlik Ödülü aldı

Çocuklar “Yaşayan Su” projesini BM Sürdürülebilirlik Hedefleri için hazırladı. Hisar Okulları Bilim Kıvılcımları Kulübü öğrencileri WWF Doğa Öncüleri Türkiye Programında dereceye girdi. Uluslararası Global Social Leaders yarışmasında ise “Sürdürülebilirlik Ödülü” aldı.

Çocuklar Yaşayan Su

Hisar Okulları Bilim Kıvılcımları (Science Sparks) Kulübü öğrencileri “Yaşayan Su” projeleri ile dünyada ve Türkiye’de ödül aldı.

Çevre gönüllüsü ortaokul öğrencileri projelerini Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Amaçları kapsamında hazırladı.

Çocuklar Sürdürülebilirlik Hedefleri arasında bulunan; “Temiz Su ve Sanitasyon”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” ve “Karasal Yaşam” sorunlarına çözüm için çalıştılar.

Çocuklar Yaşayan Su

Proje kapsamında yağmur suyu hasadı, yağmur bahçesi, gri su arıtımı, sanal su bilinçlendirme kampanyası, kardeş okul ziyaretleri ve akran eğitimi çalışmaları yer aldı.

Öğrenciler çalışmalarını tanıtmak ve çevre duyarlılığı oluşturmak amacıyla “Yaşayan Su” adında Türkçe ve İngilizce bilgilendirme sitesi de hazırladı.

Çocuklar Yaşayan Su

Global Social Leaders (Global Toplumsal Liderler) yarışmasında “Sustainability Award” (Sürdürülebilirlik Ödülü) alan proje, WWF Doğa Öncüleri Türkiye Programında ilk 25 proje arasına seçildi.

Çocuklar “Yaşayan Su” ile uluslararası ödül aldı

Ortaokul Bilim Kıvılcımı (STEM Science Sparks) Kulübü öğrencileri uzaktan eğitim sürecinde yarı finalist oldukları Global Social Leaders yarışmasında “Sürdürülebilirlik Ödülü” (Sustainability Award) almaya hak kazandılar.

Çocuklar Yaşayan Su

Öğrenciler yaz döneminde de GSL Festival @Home etkinliğinde projelerini paylaştılar.

Projeler Global Social Leaders web sitesinde ayrıntılı olarak yayınlandı.

Çocuklar Yaşayan Su

Yaşayan Su projesi Türkiye’de de derece aldı

Ortaokul öğrencilerinden oluşan Bilim Kıvılcımları Kulübü WWF takımı öğrencileri, Yaşayan Su projesi ile katıldıkları “WWF Doğa Öncüleri Programı”nda da dereceye girdi.

40 Lise ve 78 Ortaokul arasından seçilen ilk 25 okul arasına girmeye hak kazanan proje, Ortaokullar arasında da 9. oldu.

Erken yaşta çevre koruma bilinci kazanmak önemli

Ödüllü projeler ile ilgili görüşlerini paylaşan Hisar Okulları Ortaokul Müdürü Betül Gökkaya, erken yaşlarda çevre koruma bilinci kazanmanın önemine değindi.

Çocuklar Yaşayan Su
Hisar Okulları Ortaokul Müdürü Betül Gökkaya

“Bu bilinçle donanan gençler yetişkinliğe eriştiklerinde sadece kendilerine değil çevrelerine de bu konularda yol gösteren olgun bir birey haline geliyor.

Küçük yaşta oyunlarla anlattığımız bu gerçekleri, ilerleyen yıllarda sorumluluk alabilecekleri projeler ile pekiştiriyorlar. Onlara inisiyatiflerini kullanarak değişim yaratabileceklerini gösteriyoruz.

Fark yaratan öğrenme ortamlarına inanıyoruz. Tek bilgi kaynağı öğretmen olmadığı gibi, tek öğrenme ortamı da okul değildir. Pandemi süreci de bunu bize bir kez daha kanıtladı.

Önemli olan öğretmenlerin rehberliğinde çocuklarımızın öğrenmeyi öğrenerek, kazanımlarını okul dışında sosyal ortamlarına taşıyabilmeleri ve bu tutumu kişiliklerinin bir parçası haline getirmeleri.

Bu bilinçle, çocuklarımızın büyüdükçe evlerinde de birer çevre elçisi gibi hareket ettiğini memnuniyetle gözlemliyoruz.”

CEVAP VER