Doğal bağışıklık güçlendirici propolis çocuklar için

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis artık Türkiye’de üretiliyor. Oğlu için araştıran bir annenin yaratıcı enerjisi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te Bee’o Arı Ürünleri doğdu. Propolis ve propolisli karışımları Gıda Yüksek Mühendisi ve Bee’o Genel Müdürü Aslı Elif Tanuğur’a sorduk.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis
Yeşil Çocuk kurucusu Aslı Dede & Gıda Yüksek Mühendisi Bee’o kurucularından Genel Müdür Aslı Elif Tanuğur

1996 yılı İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu Aslı Elif Tanuğur aynı üniversiteden Yüksek Mühendis unvanı aldı. Uzun yıllar bal sektöründe Ar-Ge ve Kalite Direktörü olarak çalıştıktan sonra arı ürünleri üretmeye karar verdi.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis üretmeye oğlum için başladım

Aslı Hanım arı ürünleri üretmeye oğlu için araştırma yaparken karar verdiğin söylüyor:

“Oğlumun antibiyotik alerjisine çare ararken propolis ve arı sütü ile tanıştım. Oğlum 11 aylıktan itibaren 2 ayda bir yüksek derecede ateşleniyordu ve sürekli antibiyotik vermek zorunda kalıyordum. 5 yaşında antibiyotiklerden dolayı alerji gelişti. Doktor bağışıklığının çok düşük olduğunu söyledi. Çareler ararken propolis ve arı sütü ile tanıştım.

Ülkemizde üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince, oğlum için kendim üretmeye karar verdim. 6 ay ürettiğim propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra oğlumda ne ateş, ne de alerji kaldı ve bağışıklığı da arttı.

Bu şifayı görünce tüm annelere ulaştırmak istedim. Türkiye’de üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek için, Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile birlikte 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te çalışmaya başladık.

Propolis, arı sütü, bal, polen içeren ürünlerimizi kovandan sofraya, besin içeriği ve biyolojik aktivitesini koruyarak sunuyoruz.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis damla ve ham ballı karışımlar

Propolisi, damla ve ham bal ile karışımlar olarak hazırladık.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis

Propolis damlanın iki farklı formu var: Propolis Damla ve Suda Çözünür Damla. Propolis damla suda çözünür özellikte değil. Yetişkinlerde günde 20 damla, çocuklarda 10 damla bal, yoğurt, pekmez vb. gıdaların üzerine damlatarak kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Suda çözünür propolis damlayı ise su, süt, meyve suyu gibi içeceklere damlatarak kullanabilirsiniz.

Propolis-Ham Bal ve Propolis-Arı Sütü-Ham Bal karışımlarımızı çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı formüle ettik.

Üç farklı Propolisli Ballı Çerezli Karışım var: Keçiboynuzlu, Antep Fıstıklı, Kakao-Fındıklı.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis

Bee’o Up markalı Propolisli ballı boğaz spreyi, burun spreyi ve propolisli ballı çocuk şurubu sadece eczanelerde bulunuyor. Eczane ürünleri daha yüksek propolis ve arı sütü içeriyor. Özellikle hastalık dönemlerinde vücudun daha hızlı toparlanmasına yardımcı oluyor.

Ürünlerimizin içeriklerini, İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki ürün geliştirme çalışmaları ile yetişkinlerin ve çocukların günlük antioksidan ihtiyacını karşılayacak şekilde formüle ettik.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis içerikli çocuklara özel seçenekler

Çocuklar için kullanımı kolay formda Suda Çözünür Propolis Damla hazırladık.

Çocukların bağışıklığını desteklemek için önerilen günlük propolis ve arı sütü miktarını içeren lezzetli karışımlar geliştirdik. Sabah akşam bir tatlı kaşığı günlük antioksidanı ihtiyacını karşılıyor. Daha az hasta oluyorlar ve antibiyotik kullanma sıklıkları da azalıyor. Hastalıkları atlatma süresinin kısalmasına da yardımcı oluyor.

Propolis, Arı Sütü ve Ham Bal içeren sürülebilir kıvamdaki doğal karışımları çocuklara doğrudan veya ılık süt, yoğurt vb. gıdalara karıştırarak verebilirsiniz.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis içeren ve çocukların seveceği Keçiboynuzlu, Antep Fıstıklı, Kakao-Fındıklı atıştırmalıklar geliştirdik. İlave yağ, şeker, koruyucu katkı maddesi içermeyen hem sağlıklı hem de lezzetli bu karışımlar kahvaltılarda tercih edilen çikolatalı, fındıklı sürülebilir karışımlara alternatif olabilir.

İçinde şeker yerine bal, yapay koruyucular yerine propolis var. Propolis kovanı nasıl koruyorsa, ürünü de koruyor. Propolis ürünlerin uzun süre bozulmadan kalmasını sağlıyor. Kahvaltılarda, öğün aralarında çocuğunuza dilediği kadar verebilirsiniz, sizin için de sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar. Keçiboynuzu-Propolis-Ham Bal’da demir içeriği yüksek ve demir eksikliğinde etkili. Antep fıstıklıda protein ve kalsiyum, kakaolu-fındıklıda protein ve lif içeriği yüksek. İçeriğindeki kalsiyum ile kemik gelişimine, çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmelerine destek oluyor.

Propolis alırken nelere dikkat edelim?

Ürünlerin saflığı ve gerçekliği analiz yapmadan anlaşılamıyor. 2010 yılında oğlum için propolis ve arı sütünü araştırdığımda ülkemize çoğunlukla Çin’den ithal edildiğini öğrendim. Oğluma vermeden önce ürünleri laboratuvarımda analiz ettim. Çin propolislerine ağaçların yaprak, sap ve tomurcuklarının toz haline getirilerek katıldığını gördüm. Ayrıca maltodekstrin, silikon dioksit, çeşitli boyar madde katkıları ile propolisi çoğaltabiliyorlar. Bunlar alerjik etki yapabiliyor.

Maalesef bazı ürün etiketlerinde gerçek içerik beyan edilmiyor. Propolis adı ile satılan bazı ürünlerde propolis bulunmuyor. Biz İTÜ Arı Teknokent’teki Ar-Ge projemizle propolisin içerisindeki yararlı bileşenleri maksimum düzeyde koruyarak propolisi özütledik. Sözleşmeli arıcılık modeliyle kontrollü arı ürünleri üretimini başlattık. Arı ürünlerinde üretimin mutlaka sahada kontrol altına alınması gerekiyor.

Üç aşamalı kontrol ve doğallık analizi

İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki laboratuvarımızda ön numune, ham madde ve son üründen oluşan üç aşamalı sistemle saflık ve kalite kontrol testleri yapıyoruz.

Sözleşmeli üreticilerimiz tarım arazileri, fabrika ve yerleşim yerlerinden uzak doğal ortamlarda üretim yapıyor. Doğal koşullarda, yabancı madde, ilaç vb. kullanılmıyor. Laboratuvarlarımızda ürünlerin doğallığını analizlerle doğruluyoruz. Böylece tamamen saf ve doğal ürünler elde ettiğimizden emin olabiliyoruz.

Propolis ham haldeyken, balmumu ve diğer reçinemsi maddelerle karışık halde bulunur. Propolisin %50’den fazlası reçinemsi maddelerden yani antioksidan bileşenlerden oluşur. Kalan kısmının büyük bölümünü balmumu oluşturur. Ham halde vücudumuz propolisten yalnızca %2 oranında yararlanır, yani sindirilmeden vücudumuzdan atılır.

Propolisi vücudumuzun sindirebilmesi için doğru yöntemle özütlenmesi gerekiyor. İTÜ’de Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdiğimiz patentli özütleme yöntemiyle propolisin içindeki faydalı bileşenleri yani antioksidan maddeleri %100 oranında elde edebiliyoruz. Saf propolis özütünün, hangi antioksidan maddeleri ne oranda içerdiğini laboratuvarlarımızda test ediyoruz.

Yerli propolis üreten Türkiye’nin ilk ve tek propolis firmasıyız. Türkiye’de yine ilk defa “Sözleşmeli Arıcılık” modeliyle kovandan sofraya izlenebilir arı ürünleri üretiyoruz. Uzman ekibimizdeki ziraat mühendisleri ve arıcılık uzmanları kontrolünde, ülkemizin farklı bölgelerinde arıcılarımızla sözleşmeler imzalıyor, kovandan itibaren doğru arıcılık uygulamalarını izleyebiliyoruz. Ürünlerimizi doğrudan arıcılardan temin ediyor ve kontrollü koşullarda üretim yapılmasını sağlıyor, arıcılarımıza yerinde eğitimler veriyoruz.

Sürdürülebilir Arıcılık ve Adil Ticaret

Sosyal Sorumluluk projesi ile sattığımız her ürünün 1 TL’sini arıcılarımızın daha modern ekipmanlarla üretim yapmaları ve arıcılığın sürdürülebilirliğine katkı için fonda topluyor ve arıcılarımıza geri döndürüyoruz. Sözleşmeli Model ile doğrudan arıcılar ile çalışarak Adil Ticaret sağlıyoruz.

Doğal bağışıklık güçlendirici propolis ürünlerine İnovasyon ödülleri

Propolisi suda çözünür hale getirmek ayrı bir inovasyon ve Ar-Ge çalışması gerektirir. İTÜ’de gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarıyla propolisi suda çözünür hale getirecek özütleme yöntemini geliştirdik. Bu yöntem TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından 2016 inovasyon ödülüne layık görüldü.

Bee’o ürünleri hakkında daha fazla bilgi için: www.beeo.com.tr

PAYLAŞ
Önceki İçerikPazen bebek çocuk kumaş Sümerbank ile yeniden
Sonraki İçerikÇocuk kampı, kuş gözlemi ve şiiri buluşturuyor
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER