Doğal ilikli kemik suyu, kvass ve fermente lahana turşusu

Doğal ilikli kemik suyu, kvass ve fermente lahana turşusu. Ev yapımı bu üç kardeş bugün tertemiz, sağlam ambalajlar içinde kapıma geldiler. 🙂 Sağlıklı ve lezzetli ürünler ürettiği ve teslimata kadar her aşamada gösterdiği özen için teşekkürler Derya Hanım.

doğal ilikli kemik suyu

Doğal Kemik Suyu ve marifetli Derya Hanım ile Doğal Yaşam Festivali’nde tanıştım. Derya Hanım ev yapımı doğal ilikli kemik suyu, sade yağ (ghee), elma sirkesi, enginar yaprağı sirkesi, kvass, pöç çorbası, fermente lahana, fermente kuru fasulye, kefir, yoğurt, su kefiri, fıstık ve fındık ezmesi yapıyor.

Doğal ilikli kemik suyu, çocukluğumuzun değerli tadı

Doğal ilikli kemik suyu, çocukluğumuzda evde hemen hemen her yemekte kullanılırdı. Annemin lezzetli eli ile pişirdiği etli veya kemik suyuna kuru fasulye bizim evin en sevilenleri arasındaydı. Babam üzerine bir de kırmızı pul biber dökerdi. Yanına ev yapımı lahana turşusu, acı severler için acı biber turşusu.

Biz büyürken ülkemizdeki “modernleşme” de büyüyordu. Et ve kemik suyu, içinde bol katkı maddesi ile birlikte minik paketlerin içine girdiler. Zahmetsiz, ucuz, kullanımı kolay, daha uzun süre saklanabilen minik ambalajların içine. İçeriğinde et ve kemik suyundan başka ne olduğunu bilmediğimiz, etiketini incelemeye bile zahmet etmediğimiz bulyonlar girdi mutfaklarımıza.

Biz daha da büyüdük ve hastalıklar çoğalmaya başladı. Besinlerimizin en önemli yaşam kaynağımız olduğunu hatırladık ve araştırmaya başladık. Anladık ki ne varsa eskilerde var.

İşte Derya Hanım bu eski lezzetleri evinde yapıyor ve bizimle paylaşıyor.

Doğal ilikli kemik suyu, ilikli kuzu kemik ve kuzu paçadan, 24 saat kısık ateşte kaynatılarak yapılıyor. İsterseniz donmuş olarak isterseniz dondurulmadan teslim ediliyor.

Gelen ambalajların üzerinde kaynatma tarihi belirtiliyor. Kaynatma tarihinden itibaren derin dondurucuda 6 ay muhafaza edilebiliyor.

Dondurulmuş ürünü, çözüldükten sonra buz dolabında saklayarak 2 gün içinde tüketmeniz gerekiyor. İstanbul dışından da sipariş verebilirsiniz. Ürünler buz destekli kolilerde gönderiliyor.

doğal ilikli kemik suyu

Kırmızı pancardan lezzetli bir içecek: Kvass

Kvass kırmızı pancardan yapılan fermente sağlıklı ve leziz bir içecek. Çocuklara sevdirmekte fayda var. Kvass Rusça “maya” anlamına geliyor. Buğday ya da çavdar ekmeğinin mayalanması ile elde edilen Ruslar’ın geleneksel içeceği olarak biliniyor.

İnternetten tarifi ile ilgili arama yaptığınızda, içinde kırmızı pancar, peynir altı suyu, elma sirkesi ve kaya tuzu olduğunu görüyorsunuz.

Derya Hanım’ın ürettiği Kvass’ın tadının böyle özel ve farklı olmasının sırrı nedir ki? Kullandığı malzemeler, doğru fermentasyon ve “el tadı” sanırım. 🙂

Doğal probiyotik fermente lahana turşusu

Sauerkraut probiyotik fermente lahana turşusu sindirim yolu için önemli bir şifa kaynağı. Et yemekleriyle beraber yendiğinde hazmı kolaylaştırıyor.

Lahana yüksek oranda A ve C vitamini içeren bir sebze, fermente edildiğinde gıda olarak faydası da zenginleşiyor.

Derya Asal ile instagram hesabı üzerinden iletişim kurup sipariş verebilirsiniz.

Instagram adresi @dogalkemiksuyu

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuk ve Aile Fuarı hem çocuklara hem büyüklere
Sonraki İçerikYenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz projesi devam ediyor
Aslı Dede
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER