Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz projesi devam ediyor

Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz projesi ile D-Marin Kids ve TURMEPA Deniz Temiz Derneği çocuklara denizleri korumanın önemini anlatmaya devam ediyor.

Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz

D-Marin Kids ve TURMEPA Deniz Temiz Derneği işbirliği ile hayata geçirilen Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz Projesi ikinci yılında Dalaman, Turgutreis ve Didim köy okullarında çocuklara denizdeki yaşamı ve denizlerin geleceğini kurtarmayı öğretiyor.

Bu yıl 2 Ekim’de Dalaman Şerefler İlkokulu’nda başlayan proje 9 köy ilkokulunda toplam 608 öğrenci ile buluşup Didim Akköy İlkokulu’nda noktalanacak.

Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz: Denizler Bizim Geleceğimiz!

Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz projesi okul eğitimleri, mentorlar eşliğinde marina gezileri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşuyor.

Projedeki eğitimler ile sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara kucak açarak sevmeyi öğrenmeleri ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmeleri amaçlanıyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TURMEPA eğitmenleri, çocuklara denizlerdeki hayatı, ekosistemi, deniz temizliğinin önemini anlatacak ve marina eğitimleri verecek.

Çocuklar, eğitimlerle bilinçlenirken özel oyunlar oynayarak eğlenecek ve öğrendikleri bilgileri pekiştirecekler.

Denizlerimiz temiz kalsın diye çocukların proje önerileri

Yenilebilir Enerji ve Denizlerimiz Projesi kapsamında çocuklar bir projenin nasıl hayata nasıl geçirileceği ve sonuç raporu hazırlama konusunda da eğitilecek ve kendi projelerini yaratarak ödüller kazanacak. Bilim insanı olma yolunda bir adım atacak ve yeni fikirler, projeler üretecekler. Yaratıcı ve akılcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenecekler.

Hazırlayacakları proje ile denizlerin temiz kalması için fikirlerini sunan çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulayacaklar.

D-Marin Kids Turmepa

Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz için D-Marin ve TURMEPA işbirliği

Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra denizle buluşturmayı da amaçlayan Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz Projesi kapsamında D-Marin’ler ziyaret edilecek. D-Marin çalışanlarının mentorluk yapacağı gezide çocuklar deniz ve marina hayatına dair bilgiler edinecek.

Gelecek nesillere temiz denizlerin kucaklandığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 23 yıldır çalışan TURMEPA, D-Marin Kids ile çocuklar için bir araya geldi. D-Marin Kids ve TURMEPA bu işbirliğiyle çocukların doğaya yaklaşımlarına ışık tutarak bir bilim insanı gibi düşünmelerine, yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz Eğitimi için ziyaret edilecek il ve okullar

02.10.2017 – Muğla Dalaman, Şerefler İlkokulu
03.10.2017 – Muğla Dalaman Çöğmen İlkokulu
04.10.2017 – Muğla Dalaman, Gürleyik İlkokulu
09.10.2017 – Muğla Bodrum, Yukarı Mazı İlkokulu
10.10.2017 – Aydın Bodrum, Akyarlar Hacı Mahmut Tınaztepe İlkokulu
11.10.2017 – Aydın Bodrum, Çömlekçi İlkokulu
16.10.2017 – Muğla Didim, Fevzi Paşa Akbudak İlkokulu
17.10.2017 – Muğla Didim, Balat İlkokulu
18.10.2017 – Muğla Didim, Akköy İlkokulu

Çocuklar Turmepa eğitimlerine nasıl katılabilir?

Derneğin web sitesinde bu konuda bilgi bulunuyor. Bilgi almak için: www.turmepa.org.tr

CEVAP VER