Dünya Temizlik Günü Decathlon ile doğayı temizliyoruz

Dünya Temizlik Günü 15 Eylül’de Decathlon herkesi 1 günlüğüne doğayı temizlemeye davet ediyor. 150 ülkeden milyonlarca gönüllüye katılanlar Türkiye’de belirli çöp toplama noktalarında doğayı temizleyecek.

Dünya Temizlik Günü

15 Eylül 2018 Dünya Temizlik Günü’nde 150 ülkeden milyonlarca gönüllü, küresel atık sorununa dikkat çekmek için toplanıyor ve 1 günde dünyayı temizlemek üzere güçlerini birleştiriyor.

“Doğa olmazsa spor olmaz” felsefesini benimseyen Decathlon da World Clean Up Day olarak bilinen bu hareketi Türkiye’de yaygınlaştırmak için çalışıyor. Çevreyi çöplerden arındırmak adına Lets Do It Türkiye Koordinatörü Sivil Yaşam Derneği koordinatörlüğünde yerel belediyeler ve JCI desteğiyle harekete geçti.

Dünya Temizlik Günü Türkiye çöp toplama noktaları

Decathlon Türkiye’de belirli çöp toplama noktalarında doğayı temizlemeye hazırlanıyor. Bu sorumluluğu yalnızca takım arkadaşlarıyla değil, tüm kullanıcılar ile gerçekleştirmeye diliyor.

Özellikle çevre temizliği konusunda müdahaleye ihtiyaç duyan bölgelerde birlik oluşturan Decathlon İstanbul, Çorlu, Bursa, İzmir, Muğla Bodrum, Antalya, Mersin, Adana, Kayseri, Ankara ve Samsun’da gönüllülere çağrı yapıyor.

Daha temiz bir gelecek için siz de destek vermek ve hareketin bir parçası olmak ister misiniz? Bunun için Decathlon’un blog sayfasından katılım formu doldurabilirsiniz. Blog’dan buluşma noktalarını da öğrenebiliyorsunuz.

Dünya Temizlik Günü

“Bir ülke, bir gün” formülü ilham oldu

Dünya Temizlik Günü öncüsü Let’s Do It Vakfı temiz bir gezegen için küresel çapta insanları ve kuruluşları birbirine bağlayıp destekleyen bir sivil toplum hareketi.

Estonya’da doğan hareket ile 2008 yılında nüfusun %4’ünün bir araya gelip ülkeyi çöplerden temizlemişti.

Daha sonra dünya çapında milyonların dikkatini çeken bu hareket, “bir ülke, bir gün” formülüyle başka ülkelere de ilham oldu.

Halihazırda 17 milyon kişi 100’den fazla ülkede 500.000 tondan fazla atığın temizlenmesi, hayatların kurtarılması, sağlığın iyileştirilmesi gibi hareketlere katıldı.

Bu yıl 15 Eylül’de Yeni Zelanda’da başlayacak ve 36 saat sonra Hawai’de sona erecek olan bu yeşil dalgada milyonlarca insan yine tek bir amaç için birleşecek: Temiz ve sağlıklı bir gezegen.

Siz de Decathlon ile birlikte 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde herkesi 1 günlüğüne doğayı temizlemek isterseniz,

Daha fazla bilgi için

Sivil Yaşam Derneği: http://siyamder.org 

Decathlon Blog: blog.decathlon.com.tr

Let’s do it: www.letsdoitworld.org

CEVAP VER