Evcil hayvan atık projesi ile Cook ve Sarıyer Belediyesi buluştu

Evcil hayvan atık projesi ile Cook ve Sarıyer Belediyesi daha temiz bir çevre için çalışıyor. Belediyenin köpek gezdirme alanlarına yerleştirdiği atık torbası ve kutusu sayesinde atıklar kolaylıkla toplanabiliyor.

Evcil hayvan atık

1996 yılında ABD’ye gittiğimde, 7 ve 9 yaşında iki çocuğu ve Golden Retriever köpeği olan bir aile birlikte yaşamaya başlamıştım. 7 yaşındaki Annie, 9 yaşındaki Chris ve dostumuz Gus ile ilk dolaşmaya çıktığımız gün çok önemli bir şeyi unutmuştum. Gus mahallede dolaşırken kakasını yapınca Annie utanarak bana baktı ve “Aslııııı Gus için kaka toplama torbası almayı unuttuk muuuu?” dedi. Ben ondan daha çok utanmıştım elbette, çünkü böyle bir şey aklımın ucundan bile geçmemişti. Gus’ın kakası kaldırımın üzerinde öylece duruyordu.

Evcil hayvan atık projesi ile sokaklar daha temiz

Doğada çözünür çöp torbaları da üreten ve yerli sermaye ile kurulan Cook, temiz bir çevre ve evcil hayvanlar için Sarıyer Belediyesi ile işbirliği gerçekleştirdi.

İstanbul Sarıyer ilçesinde başlatılan “Evcil hayvan atık projesi” kapsamında Sarıyer Belediyesi köpek gezdirme alanlarına atık torbası ve kutusu yerleştiyor.

Sarıyer’de Müşfik Kenter Tiyatrocular Parkı, Darüşşafaka köpek gezdirme alanı, Zekeriyaköy Aygaz Parkı’nda bulunan atık torbası ve kutusu sayesinde evcil hayvan gezdirenler atıkları kolaylıkla toplayabiliyor.

Cook Sosyal Sorumluluk projelerine öncelik veriyor

Doğal ve doğada çözünür çöp torbalar üreten, kurulduğu günden bugüne birçok ilke imza atan Cook sosyal sorumluluk alanındaki çalışmaları ile de çevre için olumlu adımlar atıyor.

“Evcil hayvan atık projesi” çatısı altında başlatılan çalışmanın kapsamı, Sarıyer Belediyesi ile gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde genişletildi.

600’ü aşkın ürünün üretimini gerçekleştiren Cook atık yönetimi konusunda bilinçlenmede öncü rol üstlenmeyi amaçlıyor.

Evcil hayvan atık

Doğaya saygının yolu bilinçlenmeden geçiyor

Tüketici dostu ürünler geliştirmenin yanı sıra, tüketicileri bilinçlendirmek için de çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Sedat Tahir A.Ş.-Cook Genel Müdürü Gökhan Tiritoğlu projenin gelişerek devam edeceğini söylüyor:

“Firmamızı geleceğe taşırken, bizler için hayati önemi olan doğamızın korunmasına da büyük önem veriyoruz. Tüketicilerin hayatını kolaylaştıran yenilikçi ürünlerimizin yanı sıra çevre bilincini artırmaya yönelik projelerimiz ile temiz bir dünya için adımlar atıyoruz. Sarıyer Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz proje sayesinde hem doğaya hem de evcil hayvan dostlarının hayatına değer katma fırsatı elde ettiğimiz için çok mutluyuz. Projelerimizi daha geniş çevrelere ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Evcil hayvan atık
Sedat Tahir A.Ş.-Cook Genel Müdürü Gökhan Tiritoğlu

Hayata değer katarak gelişiyoruz

Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Gülcan Balcı ise, kent yaşamının ve doğanın korunması için öncü projelere katkı sunmanın önemine değiniyor:

“Gelecek için atılan her türlü projenin içerisinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Doğayı korurken, insanlarımızı bilinçlendiriyor ve sağlıklı bir gelecek için çalışmalar yapıyoruz. Evcil hayvan atık projesi gibi yenilikçi ve öncü projelerle, hayata değer katarak gelişiyoruz.”

Doğal Çöp Torbaları

Cook Türkiye’de 2016 yılında doğada tamamen çözünür patates nişastasından doğal çöp torbası üretmeye başladı.

Doğal çöp torbası sürdürülebilir yaşama destek amacıyla, teknolojinin tüm olanakları kullanılarak üretildi. Katkısız ve tamamen doğada çözünebilir olmasının yanı sıra, diğer çöp torbaları ile aynı sağlamlığa sahip.

Doğal çöp torbaları; besin kaynağı olarak değil, nişasta üretimi için yetiştirilen patateslerin, sertifikalı ve tam çözünebilir polimer ile harmanlanması ile üretiliyor. Üretimde polietilen ve plastikleştirici malzemeler kullanılmıyor.

Gıda olarak tüketilmeyecek kadar fazla nişasta barındıran bu patateslerin kullanımı, besin kaynaklarında aksama meydana getirmiyor. Mısır nişastası için gereken alandan %40 daha az alanda patates nişastası üretilebiliyor. Bu patatesleri yetiştirmek için özel bir sulama gerekmiyor, yağmur suyu yeterli oluyor.

Doğada Çözünür Çöp Torbaları

Cook doğada çözünür çöp torbaları bio-çözünebilir plastikten üretiliyor. Bio-çözünebilir plastik bakteriler ve doğadaki diğer organizmalar tarafından çözünebiliyor. Açık havada kullanım ömürlerini tamamladıktan sonra 24 ayda karbondioksit ve suya dönüşen Cook Doğada Çözünür Çöp Torbaları, atık yönetiminde dünya standartlarını izleyen, çevreci bir çözüm.

Daha fazla bilgi için: Cook web sitesi www.cook.com.tr – Sarıyer Belediyesi web sitesi: www.sariyer.bel.tr

PAYLAŞ
Önceki İçerikGıda israfı ile mücadele için artan yemeklerden tarifiniz Londra yolunda
Sonraki İçerikDünya Temizlik Günü Decathlon ile doğayı temizliyoruz
Aslı Dede
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER