Dünyamıza özen göstermek için çocuklar neler öneriyor?

Dünyamıza özen göstermek için çocukların fikirleri anket ile soruluyor. Sonuçlar Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı ve İngiltere Global Action Plan işbirliği ile öğretmenler için yol gösterici olacak.

Dünyamıza özen göstermek

Çocuklar ve gençler için neler önemli? Bu günlerde çevre sorunları, diğer insanlar ve genel olarak yaşam hakkında neler hissediyorlar?

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, İngiltere Global Action Plan (GAP UK) ile uluslararası bir proje yürütmeye başladı. Proje hem çocuklara, hem de onlara yol göstermek isteyen öğretmen ve ebeveynlere destek olacak.

Çocukların yaşamak istedikleri dünyayı sorgulamalarına yardım edecek. Gerekli birikim, beceri ve özgüveni vererek onları keşfetmeye ve önem verdikleri şeyler için mücadele etmeye teşvik edecek.

Çocuklar ve gençler dünyamızın problemleri, özellikle de iklim ve ekolojik kriz konusunda her geçen gün daha çok endişeleniyor.

Çözüme katkıda bulunmak için bir şeyler yapmak istiyor ama nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Yapabileceklerinin herhangi bir fark yaratmayacağını düşünüyorlar.

Öğretmenler, öğrencileriyle iklim değişikliği konusunda tartışmalar yürütmek için yeterince donanımlı hissetmediklerini söylüyor. Basit yaşam biçimi değişikliklerinden öte öğrencilere ne tavsiye edebileceklerini bilmediklerini belirtiyor.

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, uluslararası proje kapsamında önce 7-18 yaş grubu için neyin önemli olduğunu daha iyi anlayabilmek amacıyla anketler yapıyor.

Türkiye ve İngiltere’deki öğrencilerden gelen cevaplar, dünyanın her yerinde öğretmenlerin, iklim uzmanları olmaları gerekmeden yönetebileceği basit egzersiz ve aktivitelerin tasarlanmasına fayda sağlayacak.

Dünyamıza özen göstermek

Bu aktivitelerle öğretmenler, sınıfları ile “iklim değişikliği” ve “ekolojik kriz” hakkında anlamlı konuşmalar yapabilecek. Öğrencilerin endişelerinin çözüme yönelik aksiyonlara dönüştürülmesi ve çevre konusunda değişim yaratıcısı olmalarına yardımcı olacak.

Mikado hepimizi projenin ilk ayağı olan “Çocuklar ve Gençlerle Anket” çalışmasını yaygınlaştırmaya ve anketin doldurulmasına katkı vermeye davet ediyor.

Anket, akademik uzmanlardan oluşan bir kurulun desteğiyle özenle tasarlandı. Anketi öğrencilerinize göndermeden önce soruların içeriğini gözden geçirmeniz öneriliyor.

“Dünyamıza özen göstermek” anketine katılın

Ankete erişmek için, aşağıdaki bağlantıya tıklamanız ve “Transform Our World” web sitesinin Login/Kayıt Ol kısmından hızlıca kayıt olmanız yeterli.

7-18 yaş arası öğrencilerinize ya da çevrenizdeki çocuk ve gençlere ankete katılmaları için ileteceğiniz bilgiler ise şöyle:

CEVAP VER