Duru Bulgur çocuk eğitim projesi ile okullarda atölyeler düzenliyor

Duru Bulgur çocuk eğitim projesi atölyeleri, bulgurun soframıza gelene kadar geçtiği üretim süreçlerini anlatıyor. “Duru bulguru öğreniyor” eğitiminde 5-7 yaş arası çocuklar, buğday kabuğunun kırılmadan soyulmasıyla taş değirmende üretilen Başbaşı bulgurunu da keşfediyor.

Bulguru çocuklara sevdirmek ve bulguru bir kültür mirası olarak gelecek nesillere taşımak amacıyla “Duru Bulgur’u Öğreniyor” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Mart 2018’den bu güne toplam 65 okulda eğitim verildi. 5 bin 991 çocuk hem bulgurun faydalarını öğrendi, hem de bulgurlu farklı lezzetleri denedi.

Duru Bulgur çocuk eğitim projesi ile evde bulgur pişmesini isteyen çocuklar artıyor

Duru Bulgur bulgurun lezzet dolu hikayesini çocuklara anlatmaya devam ediyor. “Duru, Bulgur’u Öğreniyor” kitabının yazarı Celal Akbaş, eğitimlerde bulgurun üretim sürecinden sofraya gelene kadar geçirdiği süreci eğlenceli bir şekilde çocuklara anlatıyor.

Ardından bulgurun oluşumu drama ile canlandırılıyor ve çocukların bulgura dokunarak tanımaları sağlanıyor. Atölye çalışmasında Başbaşı bulgur pişirilerek çocuklara tattırılıyor.

Eğitimlerdene okullar ve veliler de çok memnun. Veliler eğitimlere katılan çocukların daha sonra evde de bulgur pişirilmesini istediklerini söylüyor. Olumlu geri dönüşler diğer okulların da projeye ilgisini arttırdı.

Etkinlikte çocuklara önlük ve “Duru, Bulgur’u Öğreniyor” kitabı, ailelerine de “Tarihinden Tarifine Bulgur” kitabı ve Duru Bulgur ürünleri hediye ediliyor.

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için birlikte çalışalım

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, çocukların bulgurun nasıl üretildiği ve  sağlık için faydalarını öğrenince severek yediklerine değiniyor.

İhsan Duru eğitim projesini şöyle anlatıyor: “Aileler daha önce çocuklarının bulgura itiraz ettiğini, etkinliklerimizde Başbaşı Bulgur’u tadınca ikinci tabağı istediklerini söylüyor. Biz de doğru bulguru seçmenin önemini, faydalarını ve nasıl pişirilmesi gerektiğini onlara anlatıyoruz.

Çocuklara doğru şekilde ulaştığınızda alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirebiliyorsunuz. Biz de 65 farklı okulda, 5 bin 991 öğrenciye, 5-7 yaşa uygun bir eğitim metodu ile yaklaştık. Çocukların bulgurla barışmalarını ve tanışmalarını sağladık.”

Dört bin yıllık bulgur geleneğini gelecek kuşaklara aktarmak için Duru Bulgur, anaokulu ve ilkokul öğrencilerine bulgur eğitimi veriyor. Bulgurun faydalarını çocuklara anlatarak, çocukların daha sağlıklı beslenmesini, hazır gıdaların tüketiminin sebep olduğu sağlık sorunlarını azaltmayı hedefliyor.

Türkiye’de 16 çeşit bulgur üreten Duru Bulgur, “Duru Bulgur’u Öğreniyor” projesi ile Türkiye’nin farklı illerindeki okullarda öğrenciler ile bulguru buluşturmaya devam ediyor.

Sağlıklı bireylerin yetişmesinde bilinçli annelerin etkili olduğu düşüncesi ile kadınlara yönelik bulgur eğitimleri de düzenleniyor. Çocukların sevebileceği bulgurlu yemeklerden örneklerin verildiği eğitimlerde, bulgurun sağlık ilişkisinin anlatıldığı ve yemek tariflerinin bulunduğu kitaplar hediye ediliyor.

Daha fazla bilgi için: www.durubulgur.com

CEVAP VER