Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı ile Kars Boğatepe Köyü

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı ile ailecek Kars’a gitmek için hazır mısınız? Çocukların zamanına uyumlu, eğlenceli ve farklı bir tatil için peynirin memleketi Boğatepe Köyü sizi bekliyor.

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı

Türkiye’nin en bakir coğrafyalarından Boğatepe Köyü’nde yerel, ekolojik bir hafta geçirmek isteyenler için “Kampa gidelim mi baba?” ekibi ekolojik bir kamp hazırladı.

Çocuklar için yaş sınırının olmadığı kamp, 20-25 Ocak ve 27 Ocak-1 Şubat tarihlerinde iki farklı dönemde düzenleniyor.

Peynirin memleketi Boğatepe Köyü, Kars merkeze 42 km mesafede bir Malakan köyü. 1800’lü yılların sonunda 6 Malakan köyünün yaylası iken 1900’lü yılların başlarında peynir üretimine odaklanmış.

Tamamen karlar altındaki köyün doğasında, köyde yaşayan ve çalışan insanların arasına çocuklarınızla birlikte karışacaksınız. Bolca yürüyüş, geceleri soba ısısı çevresinde sohbet var. Köyün ekolojik sofralarına oturacak, köylülerin sizin için açtığı köy evlerine misafir olacaksınız.

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı

Kampı organize edenler “Birlikte çalışacak, birlikte yiyecek, güleceğiz. Çocukların tabiri ile Kar Denizinde yüzmeye gidiyoruz.” diyor.

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı tüm aile ve akrabalara açık

Kampa anne, baba, babaanne, anneanne, dede, herkes katılabiliyor.  Çocuğunuzun size “Kampa gidelim mi baba?” diye sorması yeterli. 🙂

Çocuklar kampa yanlarında bir yetişkin olmadan katılamıyor. Yaş sınırı yok, “Çünkü her çocuğun yaşına göre böyle bir kampta edineceği çok farklı deneyimler olduğunu biliyoruz. Bu deneyimlere fırsat yaratmak için de bizim tecrübemiz yeterli olacak.” diyor kamp organizatörleri.

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı

Çocukların programlarla sınırlanmadığı ve denetlenmediği bir kamp planı tasarlanıyor. Bu tasarımda yetişkinler eğitmen değil “kolaylaştırıcı” olarak tarifleniyor.

Böylelikle çocukların kampı organize eden yetişkinlere ya da ebeveynlerine kendilerini beğendirmek, kabul ettirmek zorunda olmadığı alanlar ve anlar yaratılıyor.

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı yavaş ve esnek

Hızlı ve saatlere bağlı bir programın olmadığı kamp, yaşamın doğal akışına göre ilerliyor:

“Bir bölgeyi gezerken yavaş olmayı, yavaş olurken hayatın ve kavrayışın farklılaştığını deneyimliyoruz. Yavaş tatilin en önemli ayrıntılarından biri, ruhunuza hizmet etmesidir. Özünüze ve içinize bir dokunuştur.

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı

Etkinlikleri planlarken ve uygularken özgün bir yöntemle çocukların akışı ve planlamayı değiştirebilmelerine imkan veren yöntemler uyguluyoruz. Bu şekilde aslında bir anlamda çocukların zamanına yavaşlıyoruz. Plan değişikliklerine hazırlıklı olun. Mesela bazen derede oynamak çok eğlenceliyse, yemeği geç bırakabiliriz.” 🙂

Boğatepe Köyü Ekolojik Turizm ile yurtdışından da çok misafir ağırlıyor 

Boğatepe Köyü yurtdışında Ekolojik Turizm dönüşümü konusunda çok ilgi duyulan bir program sunuyor. Köye yurtdışından ve özellikle okullardan çok katılım oluyor. Türkiye’de bu programı ilk defa gerçek haliyle uygulayan ekip ise “Kampa gidelim mi baba?” olmuş.

Ekolojik Sömestr Çocuk Kampı

Boğatepe Köyü dışarıdan günlük ziyaretçi kabul etse de, konaklamalı ziyaretçileri sadece “Kampa gidelim mi baba?” organizasyonu kapsamında kabul eden bir köy. Bu bulunmaz bir fırsat. 2600 m de bir köyün, köylünün yaşamına ve evine çoluk çocuk misafir olmak çok farklı ve özel bir deneyim.

Detaylar ve katılım formu için: www.kampagidelimmibaba.com

CEVAP VER