Her çocuk yaşam sanatı heykelini yaratıyor

Her çocuk yaşam sanatı heykelini tarzına göre yaratıyor. “Herkesin Tarzı Başka İşte Sanat Burada” kitabı 5 yaş ve üstü için yazılmış. Sanatçı ebeveynler ve çocukları bizi sanatı keşif serüvenine davet ediyor.

Her çocuk yaşam

Estonyalı illüstratör ve yazar Kertu Sillaste’nin “Herkesin Tarzı Başka İşte Sanat Burada” kitabı Arden Yayınları’ndan yayınlandı. Kitap çocukların sanatın farklı türlerini tanımaları için ilk adımı atmalarını sağlıyor.

Hikayede, sanatçı anneler, babalar ve çocukları konuşuyor. Her ebeveyn çalıştığı sanat dalını ve yaratım serüvenini kendi bakış açısıyla tanıtıyor ve yorumluyor.

Her çocuk yaşam heykelini yaratırken sanat yol gösteriyor

Çocuklar yaşam yolunda ilerlerken, kendi tarzlarını yaratmaları için sanat yol gösteriyor. Çocuk gelişiminde sanat önemli bir rol oynuyor. Erken yaşta sanat etkinlikleriyle tanışmak fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal beceri kazanımını olumlu yönde etkiliyor.

Sanat zaten çocuğun doğasında var. Tüm yaşamı boyunca sanatın ona rehberlik etmesini sağlamak için, ilk yıllarda yaşadığı deneyimler ve kazandığı alışkanlıklar etkili oluyor.

Her çocuk yaşam

Estonyalı illüstratör ve yazar Kertu Sillaste’nin “Herkesin Tarzı Başka İşte Sanat Burada” kitabı, 5 yaş ve üzeri için yaşam boyu sürecek keşif serüvenine renkli başlangıç sunuyor.

Öykünün çocukları Arın, Can, Mina, Mete, Rojda, Arda, Leyla, Leda ve ebeveynleri ile tanışıyoruz. Büyükler resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, performans sanatı gibi farklı alanlarda çalışıyor. Her biri eserleri üzerinden çocuklarına farklı bir sanat dalını tanıtıyor, nasıl yarattıklarını anlatıyor.

Her çocuk yaşam

Her çeşit malzemeden heykel yapılabilir

Can’ın heykeltıraş babası “Her türlü malzemeden heykel yapılabilir. Plastikten ve macundan, kilden ve taştan, tahtadan ve kemikten, bir çift ayakkabıdan veya bottan, hatta eski bir tişörtten…” diyor.

Peki Can ne yapıyor? O da evden seçtiği çeşitli objeleri bir araya getirip kendi heykelini tasarlıyor. Neşe ve heyecan içinde, özgürce…

Çünkü “Herkesin tarzı başka, işte sanat tam da burada!” 🙂

CEVAP VER