Sürdürülebilir şehirler için çocuklar çözüm üretiyor

Sürdürülebilir şehirler için Pera Müzesi Öğrenme Programları ile Bilim ve Teknoloji Haftası’nda çocuklar çözümler üretiyor. Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle hazırlanan eğitimlere 6-10 yaş ücretsiz katılabiliyor.

Sürdürülebilir Şehirler

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında “Yeni Şehrin Mühendisleri” başlıklı çevrimiçi etkinlik programı düzenliyor.

Bilim Kahramanları Derneği ile birlikte hazırlanan programa katılan çocuklar, sanat eserleri aracılığıyla mühendislik dünyasını daha yakından tanıyor.

Mekân ve insan ilişkisini odağı ile çocuklar önce 3 boyutlu bir sergi turuna çıkıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu sergisini rehber eşliğinde geziyor. Mühendis ve mimarların kullandıkları aletleri ve geçmişteki mühendislik örneklerini inceliyor.

Tur sonrası katıldıkları atölyede, sergideki örneklerden esinlenerek daha yaşanabilir şehirler için kendi çözümlerini üretiyorlar. Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri atölyelerde moderatörlük yapıyor.

6-10 yaş arası tüm çocuklar etkinliğe 13 Mart 2021 tarihinde Zoom üzerinden ücretsiz katılabiliyor.

Sürdürülebilir şehirler için: Yeni Şehrin Mühendisleri

Çevrimiçi sergi turu ve atölyeden oluşan etkinlik, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) belirlediği 17 Küresel Amaç’tan biri olan “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” temasına odaklanıyor.


Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar

6-8 yaş grubuna yönelik Erişilebilir Yapılar atölyesinde çocuklar önce Birleşmiş Milletler “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” amacı ile ilgili bilgi ediniyor. Atölye temasına ilişkin mühendislik örneklerini inceleyerek yeni çözümler üzerine sohbet ediyorlar.

Ardından kürdan, nohut ve cetvel gibi basit malzemelerle, etrafından destek almadan ayakta durabilen dayanıklı kuleler inşa ediyorlar.

9-10 yaş grubuna yönelik Çevre Dostu Yapılar atölyesi de yine “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” amacına için bilgi paylaşımı sohbeti ile başlıyor.

Bu atölyede katılımcılar bant, plastik bardak, ip, pipet, şeker, madeni para ve makas kullanarak etrafından destek almadan ayakta durabilen kuleler tasarlıyor.

6-10 yaş arası tüm çocukların katılımına açık etkinlikler, 13 Mart Cumartesi günü 11.00 ve 13.30 saatlerinde iki farklı seansta gerçekleşiyor.

Yeni Şehrin Mühendisleri  Çevrimiçi Etkinlik Programı

  • Erişilebilir Yapılar Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye – 6-8 yaş

13 Mart Cumartesi 11.00 – 13.00

  • Çevre Dostu Yapılar Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye – 9-10 yaş

13 Mart Cumartesi 13.30 – 15.30

Nasıl katılabilirsiniz?

Tüm etkinliklere çocuklar ücretsiz katılabiliyor. Sınırlı kontenjan nedeniyle rezervasyon gerekiyor.

6-10 yaş grubu çevrimiçi atölyelere çocukların bir yetişkin ile katılması isteniyor.

Atölyede kullanılacak malzemeleri katılımcı temin ediyor.

CEVAP VER