Öğretmenler için TEMA doğa eğitimi artık dijitalde

Öğretmenler için TEMA doğa eğitimi yenilenerek dijital portala taşındı. MEB müfredatı uyumlu Minik-Yavru TEMA Doğa Eğitimi içerik ve materyallerine öğretmenler minik-yavrutema.org adresinden ulaşıyor.

TEMA Vakfı”nın ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek için okul öncesinden liseye kadar farklı yaşlara hazırladığı Doğa Eğitimi Programları bulunuyor.

Zengin eğitim içerikleri ve materyalleri yıllardır okullarda gönüllü öğretmenlere destek oluyor.

TEMA Vakfı Doğa Eğitim Programları’nı yenileyerek dijital eğitim portalında öğretmenlerle buluşturmaya başladı.

Minik TEMA ve Yavru TEMA Doğa Eğitim Programları Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde ve Türkiye İş Bankası desteği ile müfredata uyumlu hazırlandı.

Eğitim içeriği ve materyallerine öğretmenler artık minik-yavrutema.org üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyor.

Öğretmenler için TEMA doğa eğitimleri yenilendi

TEMA Vakfı doğayı tanıyan, seven ve koruyan nesiller yetiştirmek için 81 ilde uygulanan Doğa Eğitim Programlarının tüm içeriklerini dijital ortama taşıyarak, Türkiye’de bir ilke imza attı.

Dijital eğitim portalında 150’ye yakın etkinlik içeriği, doğa eğitimi için hazırlanan eğitici filmler, çocuk şarkıları ve çocuk kitapları yer alıyor.

Çocuklar ve doğa eğitimi çalışmaları olan Prof. Dr. Gelengül Haktanır, Prof. Dr. Yankı Yazgan ve Dr. Özgür Bolat’ın yazıları da portalda yer alıyor.

TEMA doğa eğitimleri 4 milyondan fazla çocuğa ulaştı

Bugüne kadar Doğa Eğitim Programları ve farkındalık çalışmalarıyla 4 milyondan fazla çocuğa ulaşan TEMA Vakfı, dijital ortamda daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ekolojik okuryazarlık becerisinin sürdürülebilir yaşamın anahtarı olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Yaşamı mümkün kılan doğa, hepimizin en büyük öğretmeni. Gezegenimizin mevcut koşulları, çocuklar ve doğa arasındaki bağı yeniden oluşturmamız gerçeğini bize her gün hatırlatıyor.

Çocukların ekolojik okuryazarlık becerilerinin gelişmesi en az diğer akademik kazanımlar kadar gerekli ve önemli. Onların sağlıklı bir şekilde büyümelerini ve yetişkin olduklarında doğayı koruyan davranışlar sergilemelerini sağlayabiliriz. Bu süreçte çocuğun en önemli rehberlerinden biri öğretmeni.

Doğa Eğitim Programlarımız ile doğayı bilen, yaşamını doğanın sınırlarına göre sürdüren ve koruyan bireyler yetiştirmek için öğretmenlerimize eğitim araçları vermeyi hedefliyoruz.

Uzun yıllardır uyguladığımız eğitim programı içeriğini, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için çok daha zengin bir hale getirdik. İş Bankası desteğiyle programları daha fazla çocuğa ulaştırmayı hedefliyoruz.

Tüm çalışmalarımızı dijital olarak tüm öğretmenlerimize ulaştıracağımız için mutluyuz. Uzaktan ve yüz yüze eğitimde, sınıfta, okul bahçesinde ve doğada uygulayabilecekleri eğitim etkinliklerini, posterleri, filmleri, şarkıları ve çocuk kitaplarını portalda bulabiliyorlar.

Ekolojik eğitimi önemseyen öğretmenlerimizin desteklenmesi ve öğretmen sayısının artması için portalın itici güç olmasını diliyoruz. Tüm öğretmenlerimizi kullanmaya davet ediyoruz.”

Çocuklar doğa sevgisi ile büyümeli

Çalışmayı destekleyen Türkiye İş Bankası’nın Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, yaşanabilir dünya için çocukların doğa sevgisi ile büyümeleri ve çevre bilinçli bireyler olarak yetişmelerinin önemine dikkat çekiyor.

“Yaşadığımız dünyada doğayı ve çevreyi korumak, canlıların yaşam alanlarına zarar vermemek için çocuklarımıza küçük yaşlarda çevre bilinci kazandırmalıyız. Minik TEMA ve Yavru TEMA Eğitim Portalının öğretmenlerimizin rehberliğinde çocuklarımızın çevre ve doğa duyarlılıklarının artmasında önemli katkısı olacağına inanıyorum.”

CEVAP VER