Çocuk kent doğa buluşması İstanbul Doğal Alanlarına Yolculuk

Çocuk kent doğa buluşması için “Doğanın Peşinde – İstanbul’un Doğal Alanlarına Yolculuk” kitabı yol gösteriyor. ÇEKÜL Vakfı ve Doğan Egmont işbirliğiyle hazırlanan kitap İstanbul’un 9 doğal alanını anlatıyor.

Çocuk kent doğa

ÇEKÜL Vakfı Bilgi Ağacı Kitaplığında çocuklar ve yetişkinler için birbirinden değerli kitaplar bulunuyor.

Seriden 9 yaş ve üzeri için yayınlanan son kitap “Doğanın Peşinde –  İstanbul’un Doğal Alanlarına Yolculuk” ile çocuklar kent yaşamına farklı bir gözle bakıyor.

Bu kitabı alarak aynı zamanda ÇEKÜL Bilgi Ağacının doğal miras eğitimlerine destek vermiş ve  daha çok çocuğa ulaşmasını sağlamış oluyorsunuz.

Çocuk kent doğa buluşması

Kitap çocuklara yaşadığı kente daha yakından bakma olanağı sunuyor. Kent ve doğa ilişkisindeki sınır kavramına değiniyor. Kentlerin sadece binalardan ibaret olmadığı, bir doğasının ve içinde yaşayan canlıların olduğu anlatıyor. Kültürel değerlerle doğanın nasıl iç içe geçtiğine dikkat çekiyor.

İstanbul’da doğal ve kültürel mirasın kuşaklar boyu nasıl birlikte yaşadığını anlatarak birbiri üzerine eklenen yaşantıların izini sürüyor. Farklı türleri aynı anda görebilmenin eşsiz tadını paylaşıyor.

Çocukları, Kuzey Ormanlarının önemli bir parçası olan Terkos Havzası, Çilingoz Ormanı, Belgrad Ormanı gibi kentin içinde ya da çok yakınındaki doğal alanları keşfe çıkarıyor. Ulaşımdan bitki örtüsüne, geyiklerden kuşlara pek çok canlı türü de yolculukta çocuklara eşlik ediyor.

Büyük kentlerde yaşarken de doğayı görebileceğimizi, doğadan öğrenebileceğimizi hatırlatıyor. Okurunu bir maceraya davet ederken korumak için tanımak gerektiğini vurguluyor.

Oyunlarla, bulmacalarla, keşiflerle dolu bir maceraya çağırıyor. Bir doğa dostu olarak daha önce benzer bir maceraya atılmayan çocuklara, farklı ekosistem özellikleriyle öne çıkan doğal alanları tanıma ve koruma görevi veriyor. Ve bunu eğlenceli, oyunlu ve eşlikçi bir anlatım ile öneriyor.

Kitabın yazarı ÇEKÜL Bilgi Ağacı Eğitim Danışmanı Gökçen Hazen. Yayın danışmanlığını İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı ve ÇEKÜL Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik yapmış. Kitabın çizimlerini ise Canan Barış hazırlamış.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYenilenebilir enerji kaynağı hidrojen ile tanışın
Sonraki İçerikHer çocuk yaşam sanatı heykelini yaratıyor
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER