Okul Dışarıda Günü 5 Kasım’da, tema Açık Havayı Seviyorum

Okul Dışarıda Günü “Açık Havayı Seviyorum” teması ile 5 Kasım’da kutlanıyor. Tüm dünyada yapılan kutlamalarla, açık havanın çocuğun fiziksel ve zihinsel sağlığı için önemine dikkat çekmek amaçlanıyor.

Okul Dışarıda Günü

Aktif Yaşam Derneği’nin OMO’nun desteğiyle gerçekleştirdiği Okul Dışarıda Günü’ne Türkiye’den iki yılda 1,5 milyona yakın çocuk katıldı. Çocuklar derslerini açık havada oyunla öğrenmenin keyfini yaşadılar.

Aktif Yaşam Derneği, 2008 yılından bugüne “aktif yaşam” biçimini gündelik yaşamda yaygınlaştırma için birçok projeye imza attı.

Derneğin 2018 yılında Türkiye’ye taşıdığı “Okul Dışarıda Günü” bu yıl ikinci defa tüm dünya ile birlikte 5 Kasım Perşembe günü yeniden kutlanıyor.

Okul Dışarıda Günü

İlkbahar aylarında kutlanan Okul Dışarıda Günü, Covid-19 salgını nedeniyle okullar kapalı olduğu için eve taşınmıştı. 21 Mayıs 2020 günü dünyada ve Türkiye’de çocuklar “Doğamızda Oyun Var” teması ile doğayı evlerine getirdiler. Çocuklar evlerde olduğu için etkinliklere ebeveynler de dahil oldu.

Etkinlik geçtiğimiz iki yıl Türkiye’de büyük ilgi gördü. Türkiye’den 1,5 milyon, dünyadan 9,4 milyon çocuk “Okula Dışarıda Günü” kutlamalarına katıldı.

2020 Mayıs ayında kutlamaların evlerde yapılması ardından, ilk defa aynı yıl içinde bir kutlama daha yapılıyor. 5 Kasım’da yapılacak etkinlikte tema: “Açık Havayı Seviyorum”

Hedef; ebeveynlere, öğretmenlere ve çocuklara pandeminin olumsuz etkilerine yönelik destek olmak, çocukların doğa ile kurduğu bağları güçlendirmek ve açık havada olmanın önemini bir kez daha hatırlamak.

Okul Dışarıda Günü

5 Kasım günü dünyanın dört bir yanından kampanya katılımcıları, doğanın bir parçası olacak ve doğada en sevdikleri canlı gibi giyinecek.

Her yerde kolayca ulaşabilecekleri doğal materyalleri kullanarak, geri dönüşüme yeni bir anlam katacak. Doğaya için kuş evleri, minik bahçeler gibi armağanlar hazırlayacaklar.

Okul Dışarıda Günü

Okul Dışarıda Günü’ne tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, “Kirlenmek Güzeldir” felsefesiyle 16 yıldır çocukların fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişiminde özgürce hareket etmenin önemini anlatan OMO destek veriyor.

5 Kasım’da tüm dünya ile birlikte Okul Dışarıda Günü’ne katılmak ve neler yapabileceğinizi öğrenmek için www.okuldisaridagunu.org web sitesinden kayıt yaptırılabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: www.okuldisaridagunu.org

CEVAP VER