Orman Haftası için çocuklara kitap önerileri

Orman Haftası için önerilen kitaplar ile ormana doğru bir yolculuk için hazır mısınız? Ormanda Alfabe ile başlayıp Ormanın Sakladıkları’nı keşfe çıkın. Ve Ormanın Kalbindeki Çocuk ile buluşun.

orman haftası kitap

Tudem Yayın Grubu 1984 yılından bugüne çocuklar ve gençler için nitelikli yayınlar hazırlıyor. Yayınevinin Orman Haftası için hazırladığı çocuk kitapları önerilerini sizinle paylaşmak istedik.

Ormanda Alfabe

A’dan Z’ye keyifli bir öykü Ormanda Alfabe 5 yaş ve üzeri okurları ormanda keşfe çıkarıyor. Çocuklar eğlenceli bir oyun eşliğinde alfabeyi öğreniyor, yeni kelimelerle tanışıyor.

orman haftası kitap

Öykü bembeyaz bir sayfada bir ay çizimiyle başlıyor. Her sayfada yeni bir çizim eklenerek renkleniyor. Ay’dan sonra bulutlar, ceylan ve dağ ekleniyor. Sayfalar ilerlerken rengârenk bir orman tablosu oluşuyor. Her yeni imgenin ilk harfi, alfabenin harfleri ile ilerliyor.

Kitabın sonundaki etkinlikler ve ipuçlarıyla ebeveynler çocuklarıyla birlikte eğleniyor.

Tembel Hayvanın Hızlı Macerası

Okumayı yeni öğrenen çocuklar için hazırlanan Tembel Hayvanın Hızlı Macerası, 7 yaş ve üzeri öğrencileri, doğada gizemli ve bilgilendirici bir okuma serüvenine davet ediyor.

orman haftası kitap

“Okuma Seviyesi 3” olarak sınıflandırılan öykü, farklı kültürlerden iki çocuğun dostluğunu ve dayanışmasını anlatıyor. Sorunlara sağduyulu ve çözüm odaklı yaklaşmanın önemine değiniyor.

Yaban hayvan avcılığını da değinen kitapta doğanın dengesini korumanın önemi belirtiliyor. Kitap bitkileri ve hayvanları habitatlarından koparmanın yaratacağı sorunlar konusunda farkındalık kazandırıyor.

Fare ile Dağ

Resimleri ve farklı tasarımıyla Fare ile Dağ, 20. yüzyılın önemli entelektüellerinden Antonio Gramsci’nin, eşine yazdığı 1 Haziran 1931 tarihli mektuptan yola çıkılarak uyarlanmış.

orman haftası kitap

Savaş nedeniyle doğası zarar gören bir köyün dayanışma ve elbirliğiyle yeniden eski bereketli günlerine dönme yolculuğunu anlatıyor.

Çocuklar ve büyükler özel tasarımı çok sevecek. Alışılmışın dışında ölçüleri, yukarıdan açılan kapağı ve dikey resimleriyle her yaştan kitapsever için farlı bir okuma deneyimi sunuyor.

Ormanın Sakladıkları

Edebiyatımızın önemli yazarlarından Hamdullah Köseoğlu’nun yazdığı Ormanın Sakladıkları, doğa ve insan ilişkisine anlatan sürükleyici bir macera.

orman haftası kitap

Ormanın Sakladıkları 8 yaş ve üzeri okurları gizemli bir serüvene ortak ediyor. Doğanın zarar görmememesi için bir grup çocuğun umut verici birlik ve dayanışma öyküsünü anlatıyor.

Düşle gerçeği iç içe geçirerek olağandışı bir dünya yaratan Ormanın Sakladıkları doğaya saygı bilinci kazandırmayı hedefliyor.

Bilge Köpek Doğa Gezisinde 

Okumaya isteksiz ve disleksik çocuklar için özel hazırlanan SEN de OKU koleksiyonundan Bilge Köpek Doğa Gezisinde, doğa aile bağları ve önyargılar üzerine macera dolu bir roman.

orman haftası kitap

Pişi ailesi, yaz tatilini geçirecekleri yer konusunda tartışır. Sonunda doğada kamp yapma fikrinde uzlaşılırlar.

Söylene söylene yola çıkan aileye, doğanın güzelliklerini gösteren ve yabancı oldukları ortamda onlara göz kulak olma görevi Bilge Köpek Merlin’e düşer. Herkesin somurttuğu aile tatilinde, Merlin’in yine çok çılgın planları vardır.

Duygu’nun Doğum Günü Armağanı

Arkeolog yazar Betül Avunç, Duygu’nun Doğum Günü Armağanı kitabında, Romalı şair Ovidius’un dünyanın yaratılışını anlattığı 15 kitaplık Dönüşümler eserinden ilham alıyor.

orman haftası kitap

Orhan Ata’nın resimleriyle renklenen kitap mitoloji dünyasından efsanevi dönüşüm öykülerini sürükleyici bir roman kurgusuyla birleştirerek anlatıyor.  Her yaştan okur için keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

Ormanın Kalbindeki Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk’un yazarı John Boyne’dan masalsı öğelerle bezeli dokunaklı bir roman.

orman haftası kitap

Gerçeküstü sürprizlerle dolu büyülü bir evrene açılan Ormanın Kalbindeki Çocuk, Pinokyo ve ustası Gepetto’ya saygı duruşunda bulunarak çağdaş bir masala dönüşüyor.

Yaşam ve ölüm konusu üzerine düşündüren bu etkileyici roman okurları sıra dışı bir umut yolculuğuna çıkarıyor.

Tilki 8

Yüzyılın en iyi öykücülerinden Man Booker Ödüllü George Saunders’ın yazdığı Tilki 8, insanın içinde yaşadığı dünyaya yabancılaşma eğilimini anlatan bir novella.

orman haftası kitap

Modern toplumların insan-doğa ilişkisi gündemden hiç düşürmedikleri çevre sorunları ve hayvan hakları konularını hicvediyor. Rant için kullanılan doğal alanların ekosistemde yarattığı zarara dikkat çekiyor.

Hem yapan hem bozan, hem seven hem kıran bir varlık olarak, kurnazlığıyla ünlü tilkinin gözünden “insanlığı” anlatıyor. Dvamlı koruma altına alındığı söylenen doğal yaşama planlı olarak nasıl zarar verildiği gerçeğine değiniyor.

Bergamalı Simo 

Usta yazar Ferda İzbudak Akıncı tarih-doğa-insan üçgeninde yaşanan sorumları anlatıyor.

Altın uğruna zarar verilen ormanlar ve bereketli topraklar, Bergama halkının tüm direnişine  rağmen kurtarılamadı.

orman haftası kitap

Bergama’nın kaderini değiştiren trajik bir gerçeği gündeme taşıyan Bergamalı Simo, Bergamalıların mücadeleci ruhunu anlatıyor.

CEVAP VER