Sürdürülebilir Yaşam için SUYADER karikatür sergisi

Sürdürülebilir Yaşam Derneği SUYADER, Uluslararası Sürdürülebilirlik için Dayanışma Karikatür Sergisi hazırlıyor. Bilinçsiz tüketimden zarar gören gezegenimizi dayanışma ile kucaklamak ve çizgilerle farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Her yaştan dünya sanatçısı sergiye katılabilir.

Sürdürülebilir yaşam

Sürdürülebilir yaşama katkı için kurulan Sürdürülebilir Yaşam Derneği (SUYADER) düzenleyeceği uluslararası karikatür sergisi için her yaştan dünya sanatçısını katılıma çağırıyor.

Sergi başvuruları, 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki kategoride değerlendiriliyor.. Amatör ve profesyonel bütün dünya sanatçıları katılabiliyor.

Sürdürülebilir Yaşam Derneği (SUYADER) neden, ne zaman kuruldu?

Dernek akademisyenler, sosyal bilimciler ve proje yönetim uzmanları tarafından 2018 yılında kuruldu.

Hedef; dünyamızın daha yaşanabilir hale getirilmesi için sınırlı kaynakların daha verimli kullanılabilmesi ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak amacıyla bilgi üretip, bu bilgileri yaşam pratiğine dönüştürmek.

Uluslararası Sürdürülebilirlik için Dayanışma Karikatür Sergisi 

SUYADER “sürdürülebilir yaşam” konulu sergiye katılım çağrısında şu açıklamaya yer verdi.

“Eserlerde; küresel iklim krizi nedenleri ve sonuçlarını, doğadaki tüm canlıların yaşam haklarına saygıyı vurgulayan eleştirel ve farkındalık yaratan anlatımlar dikkate alınacak.

Sürdürülebilir yaşam; bireyler ve toplumların yaşamsal, ekonomik ve sosyal gereksinimleri karşılarken gezegenin doğal kaynaklarını etkin, özenli, adil, sorumlu kullandıkları yaşam tarzını tanımlar.

Doğa dostu beslenme ve gıda sistemleri, doğal kaynakların doğru kullanımı, çevreye duyarlı teknoloji ve yenilenebilir enerji kullanımı, sağlıklı çevre, kaynakların eşit dağıtımı, ekonomik refah ve sosyal adaletin eş zamanlı olarak sağlanmasıdır.

Sürdürülebilir yaşam için bireyler gıda, ürün ve enerji seçimlerinin hem bugünü hem de gelecek nesillerin yaşamını etkilediğinin farkında olmalıdır.”

Sürdürülebilir yaşam

Sürdürülebilir Yaşam Karikatür Sergisi içerikleri

Sergiye “sürdürülebilir yaşam biçimleri” kapsamında, karbon ayak izini azaltarak küresel ısınmayı yavaşlatmak ile bağlantılı aşağıdaki içeriklerde eserler katılabilir.

Sağlıklı gıdaya erişim, gıda atıklarını azaltma, yerel üreticileri destekleme, açlık-obezite paradoksu, doğa dostu ulaşım, geri dönüşüm, tüketici değil türetici olma, doğa dostu ürünlerin ve ikinci el eşyaların kullanımı, plastik atıkları azaltma, biyoçeşitliliği koruma, okyanus deniz kirliliğini azaltma ve deniz canlılarını koruma, ağaç dikme, doğadaki tüm canlılara saygı, dezavantajlı grupların hak savunuculuğu, gelir dağılımında eşitlik, sanata ve sanatçıya destek.

Dayanışma için “yarışma yerine karikatür sergisi”

Dernek “sürdürülebilirlik rekabeti değil dayanışmayı içeren bir kavram” diyerek yarışma yerine sergi düzenlemeyi tercih ediyor.

“Bilinçsiz tüketim sonucu zarar gören gezegenimizi dayanışma ile kucaklayacak ve çizgilerimizle farkındalık yaratacağız.

Farkındalık yaratmak için karikatürün en iyi ortamlardan biri olduğuna inanıyoruz.

Karikatür sözlük tanımı “çizgi ile mizah” yapmak. Karikatür bir konunun görünmeyen yönlerini çarpıcı ve zeki bir şekilde sunar. Mizahın gücünü kullanır. Karikatürist bir konuyu mizah süzgeçinden geçirerek, çarpıcı bir şekilde çizgi yoluyla kağıda aktarır. Karikatürdeki mizah ne kadar isabetli ise etkisi de o kadar uzun sürer.”

COVID-19 ve Sürdürülebilirlik

SUYADER karikatür sergisi için duyuruları hazırlama aşamasındayken, Covid-19 gündeme geliyor. Dernek, pandeminin sürdürülebilirlikle ilişkisi ve dayanışmaya ilişkin çizimlerin karikatür sergisini daha da anlamlı hale getireceğini düşüyor.

Sürdürülebilir yaşam

Başvuru koşulları neler? Kimler, nasıl katılabilir?

Başvurular amatör ve profesyonel bütün dünya sanatçılarına açık. 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki kategoride değerlendirme yapılacak.

  • Karikatür kuralları, teknik özellikler, gönderim kuralları ve başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Başvuru için: https://suyader.org.tr/karikatur-basvurusu/

Son başvuru tarihi: Katılım için dijital başvuru formu eksiksiz doldurulup karikatürler kurallara uygun formatta 25 Eylül 2020 tarihine kadar gönderilmiş olmalı.

Eserlerin değerlendirilmesi ve sergilenmesi

Sergilenmeye değer görülen eserler SUYADER (Sürdürülebilir Yaşam Derneği) ve Karikatür Atölyesi tarafından oluşturulan seçici kurulca belirlenecek.

Değerlendirme sonuçları eser sahiplerine 25 Ekim 2020 tarihinde e-mail yoluyla iletilecek.

Sergilenmeye değer görülen karikatürler bir albümde yayımlanacak. Albüm eser sahiplerine gönderilecek. Albüm basımında geri dönüştürülmüş ekolojik kağıtlar kullanılacak.

Sergilenmeye değer bulunan eserler, pandemi sürecinin akışına göre belirlenecek tarihte Ankara’da sergilenecek.

Covid-19 pandemisi kısıtlamaları nedeni ile sergi salonlarının kapalı olması durumunda sanal sergi yapılacak.

Uluslararası Sürdürülebilirlik için Dayanışma Karikatür Sergisi Seçici Kurul

Emre Yılmaz – Karikatürist
Emine Aksoydan – SUYADER Yönetim Kurulu Bşk.
Deniz Oslu – Mühendis ve çizer
Çiğdem Demir – Tasarımcı ve karikatürist

CEVAP VER