Sürdürülebilir Yaşam Rehberi ile iyi gelecek

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi beslenme, sağlık, çevre, eğitim ve sanat alanında daha iyi bir dünyayı için yol gösteriyor. Kitabı Yeni İnsan Yayınevi, Emine Aksoydan ve Öykü Yaman editörlüğü ile yayınladı.

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi; beslenmeden sanata, sürdürülebilir iyi olma halinden yaşam boyu öğrenmeye, fiziksel aktiviteden atık yönetimine pek çok konuda sürdürülebilir yaşamın nasıl mümkün olabileceğini anlatıyor.

Sürdürülebilirlik konusunu “kentleşme ve modern yaşam ile bozulan doğal dengenin yeniden sağlanmasına yönelik bir etkileşim hareketi” olarak ele alıyor.

Kirlenen hava ve su varlıkları, iklim krizi, gerçek gıdaya ulaşılabilirlik, her bireye eşit eğitim, iş ve sağlık hizmetlerinin tümü sürdürülebilirlik kavramı kapsamında yer alıyor.

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Bozulan dengeyi yeniden onarmak; hem bireylerin hem iş ve eğitim dünyasının ve elbette siyasetçilerin de gündeminde bulunuyor.

Dengeyi sağlamak için öncelikle “ekolojik sürdürülebilirlik” sağlanması gerekiyor.

“Ekolojik sürdürülebilirlik” gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli kaynaklara zarar vermeden, bugünün ihtiyaçlarını karşılamak demek.

Fosil yakıt yerine güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını yaygınlaştırmak, geleneksel tarım için verim artırıcı destek programları ve sorumlu tüketim alışkanlıkları geliştirme, demek.

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi “Gezegenin yaralarını sarmak için hâlâ geç değil” diyor.

Kitap ile uzman isimler yaşamın farklı alanları için sürdürülebilirlik bilgi, deneyim ve önerilerini paylaşıyor.

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi kitabı İçindekiler

 • Sürdürülebilir Yaşam Nedir? Müberra Mızıkacı
 • Neden Sürdürülebilirlik? Sürdürülebilir Yaşama Dair Emine Aksoydan
 • Sürdürülebilirlik ve İklim Değişimi Müberra Mızıkacı
 • İklim Değişimi: Gelecek, Gelecek mi? Zeynep Akyol Ataman
 • Sürdürülebilir Beslenme Damla Ceyhan
 • Coğrafi İşaretler ve Sürdürülebilirlik Duygu Ağagündüz
 • Su ve Sürdürülebilir Yaşam Derya Dikmen
 • Sürdürülebilir Şehirler Öykü Yaman
 • Atık Yönetimi Ersin Yaman
 • Sürdürülebilir Kent Yaşamında Sanat ve Estetik Nilgün Coşkun Yakar
 • İyi Hissetmek ve İyi Yaşamak İçin: Sürdürülebilirlik Gizem Köse
 • Fiziksel Aktivite ve Sürdürülebilirlik Merve Çapaş
 • Agroekoloji: Gıda Sisteminde Sürdürülebilirlik ve Ötesi Ceyhan Temürcü
 • Yaşam Boyu Öğrenme Fatma Mızıkacı
 • Sözlük Müberra Mızıkacı ve Esen Yeşil

Emine Aksoydan kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1983 yılı mezunu. Yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Halk Sağlığı Programı’nda, doktorasını aynı enstitünün Epidemiyoloji Programı’nda tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyeliği yaptı. Halk Sağlığı ve Toplum Beslenmesi alanında, ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makale, kitap bölümü ve kitapları bulunuyor.

TÜBİTAK bursu ile ABD’de San Francisco State Üniversitesi’nde çalışmalar yaptı, ulusal ve uluslararası projelerde araştırmacı ve proje yürütücüsü olarak çalıştı.

Daha yaşanabilir bir dünya için sınırlı kaynakların verimli kullanılabilmesi ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak amacıyla bilgi üretmek ve bilgileri yaşam pratiğine dönüştürme hedefiyle Sürdürülebilir Yaşam Derneği’ni (SUYADER) 2018 yılında kurdu. Sürdürülebilirlik çalışmalarını bu işe gönül vermiş dernek üyeleri ve gönüllüleri ile birlikte sürdürüyor.

Öykü Yaman kimdir?

1992 doğumlu yazar ODTÜ’de lisansını ve yüksek lisansını psikoloji alanında tamamladıktan sonra İletişim Yayınları’nda staj yaptı. Bu süreçte bir yandan okuduğu romanlara inceleme yazarken, bir yandan da suluboya eskiz çalıştı. Şu an bir kamu kurumunda çalışmaktadır.

CEVAP VER