Turmepa Çocuklar Suyu Kodluyor 5 bin çocuk 400 öğretmene ulaştı

Turmepa Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu! projesi ile öğrenciler deniz odaklı STEAM projeleri üretti. Öğrenci ve öğretmenlerin bir araya geldiği interaktif atölyeler düzenlendi.

Turmepa Çocuklar Suyu Kodluyor

Deniz Temiz Derneği TURMEPA’nın “Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu!” projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) hibesi ile gerçekleşti. Projeye Clariant Türkiye, Koçtaş ve Halkalı Kağıt sponsorluk desteği verdi.

İstanbul Sarıyer’de yürütülen proje 2018 yılından bu yana 28 okula ulaştı. 5’inci ve 6’ncı sınıf öğrencisi 5 bin çocuk ve 400 öğretmen deniz ve su kaynaklarının önemi ile ilgili bilgi aldı.

60 öğretmene de STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) eğitimleri verildi. Sarıyer Mehmet Akif Ortaokulu’nda inşa edilen STEAM laboratuvarında önce öğretmenler eğitim aldı. Sonrasında öğrenciler mentorlar eşliğinde kendi projelerini ürettiler.

Çocuklar Suyu Kodluyor ile 42 proje üretildi 12 proje ödül aldı

Proje değerlendirme süreci Ağustos ayında jüri ve öğrencilerin katılımıyla üç aşamada gerçekleşti. Öğrenciler, jüri üyeleri ile online olarak bir araya gelerek kendi projelerini anlattılar.

Eylül ayında ise öğrenci ve öğretmenlerin keyifli vakit geçirip teknoloji ile buluştukları 45’er dakika süren “İnteraktif Atölyeler” yapıldı.

Katılımcılar, eşzamanlı olarak başlayan atölyelerde daha önce kendileri ile paylaşılan malzeme listesindeki ekipmanları kullanarak yeni STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) projeleri üretmeyi deneyimledi.

Turmepa Çocuklar Suyu Kodluyor

Ortaokul öğrencilerinin deniz kirliliğiyle mücadele amaçlı kodlama yöntemiyle geliştirdikleri proje sonuçları, TURMEPA’nın 9 Kasım’da düzenlediği çevrimiçi ödül töreni ile açıklandı.

Öğrencilerin öğretmenlerinin desteğiyle hazırladığı 42 proje arasından 12 proje ödül almaya hak kazandı.

En Bilimsel, En Özgün, En Uygulanabilir ve En Sürdürülebilir olarak dört kategoride dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncülere madalya ödülü verildi. Kendi dallarında gelecek vadedenlere de Mansiyon Ödülü verildi.

Özgünlük kategorisi kazananlar sırasıyla: Sessiz Çığlık – Sarıyer Osman Saçmacı Ortaokulu, Kirlilik Ölçer – Sarıyer Kocataş Barbaros Ortaokulu, Atık Kabuklardan Su Arıtımı – Sarıyer Mehmet Akif Ortaokulu

Bilimsellik kategorisi kazananlar sırasıyla: Otobot – Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu, Sahil Robotu – Sarıyer Kumköy Ferhan Bedii Feyzioğlu Ortaokulu, Detect and Warning – Sarıyer Recaizade Ekrem Ortaokulu.

Turmepa Çocuklar Suyu Kodluyor

Uygulanabilirlik kategorisi kazananlar sırasıyla: Su Muhafızları Oyunu – Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu, Suya Kucak Aç – Sarıyer Orgeneral Emin Alpkaya Ortaokulu, Deniz Kalkanı – Bahçeköy Türkan Efe Ortaokulu.

Sürdürülebilirlik kategorisi kazananları sırasıyla: Sulamatik – Sarıyer Şehit Muharrem Kerem Yıldız İmam Hatip Ortaokulu, Debi Ölçer – Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu, Dalgıcım Gölleri Temizliyor – Sarıyer Süleyman Çelebi Ortaokulu.

Online ödül töreninde TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu açılış konuşması yaptı. “2018 yılında tohumlarını attığımız Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu! projemizin nihayete ermesine tanıklık etmekten son derece mutluyum. İstanbul Kalkınma Ajansı başta olmak üzere projenin tüm paydaşlarıyla çok önemli bir projeye imza attığımıza inanıyorum.” dedi.

Turmepa Çocuklar Suyu Kodluyor

DenizTemiz Derneği TURMEPA neler yapıyor?

Ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 tarihinde Rahmi M. Koç kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu.

25 yılda TURMEPA neler yaptı?
• 8 milyon 330 bin öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi.
• 18 bin 500 eğitimci yetiştirdi.
• 8.367 gönüllü sayısına ulaştı.
• Atık alım tekneleri ile 37 milyon 800 bin litre sıvı atık topladı.
• 2 milyon 720 bin kilogram katı atığın denizlere karışması önledi.
• TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve açıkhava duyuruları ile 53 milyona ulaştı.

CEVAP VER